czwartek, 19 listopad 2020 11:09

Rola witamin z grupy w B w organizmie ludzkim Wyróżniony

Witaminy, są to organiczne związki chemiczne o różnej budowie, które są odpowiedzialne za właściwy przebieg procesów życiowych. Umożliwiają one rozwój  organizmu, aktywność życiową oraz zapewniają dobre zdrowie i samopoczucie. To witaminy chronią nas przed działaniem wolnych rodników i powstawaniu chorobotwórczych procesów antyoksydacyjnych. Organizm ludzki nie jest w stanie syntezować witamin, wyjątek stanowi witamina D3, która może być syntezowana ze słońca. Brak takiej możliwości powoduje, że witaminy muszą być dostarczone do naszego organizmu w postaci pożywienia lub w przypadku niedostatecznej diety ich suplementacji. Bardzo ważna jest zróżnicowana, zbilansowana dieta bogata w świeże owoce i warzywa, która dostarcza nam bogactwa witamin i minerałów. Witaminy może podzielić na te rozpuszczalne w wodzie i te, które rozpuszczają się w tłuszczach. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie zalicza się wszystkie witaminy z grupy B, oraz witaminę C.
czwartek, 12 listopad 2020 10:18

Suplementy - na co zwracać uwagę przy zakupie? Wyróżniony

Na łamach naszego bloga wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ważne w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia jest właściwe odżywianie. Codzienna dieta powinna dostarczać niezbędnych substancji odżywczych w tym witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, aby nie narazić się na ich niedobory. Niestety skomponowanie właściwego menu, które pokrywałoby wszystkie zapotrzebowania naszego organizmu jest ogromnym trudem. Co jest oczywistym, aby było to możliwe trzeba dokonywać racjonalnych i właściwych wyborów żywieniowych. Kluczem do wejścia na dobre tory, niewątpliwie jest czytanie etykiet produktów. Musimy omijać produkty wysoko przetworzone, naszpikowane konserwantami, polepszaczami smaku i sztucznymi aromatami. Podobna sytuacja jak w przypadku artykułów spożywczych ma miejsce z suplementami. Tam również występują produkty znakomite i dobrej jakości oraz te, które lepiej omijać szerokim łukiem.
czwartek, 05 listopad 2020 12:55

Pasożyty a nasze zdrowie. Cz. II. Wyróżniony

Jak już wspomniano w pierwszej części artykułu, pasożyty stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka oraz bezpośrednio przyczyniają się do wywoływania wielu chorób. Duża ich ilość może osiedlać się w układzie pokarmowym. Tam też dochodzi do zawłaszczania cennych dla naszego organizmu substancji odżywczych. Nawet w przypadku stosowania zdrowej i zbilansowanej diety, zamiast pomóc sobie działamy tylko na korzyść niechcianych gości. Pasożyt wybiera to co najcenniejsze z pożywienia, dla gospodarza pozostawia głównie puste, bezwartościowe kalorie. Organizm człowieka zaczyna domagać się coraz więcej pożywienia z uwagi na braki substancji odżywczych. Dlatego też osoby zarażone pasożytami, często zmagają się nie tyle z problemem utraty wagi (choć takie również występują) ale częstszym następstwem występowania intruzów jest nadwaga i otyłość. Nasze prozdrowotne działania nie przyniosą pozytywnych rezultatów, jeśli z naszego organizmu nie pozbędziemy się pasożytów. W przypadku stwierdzenia zarobaczenia, należy wykonać program oczyszczający. U osób, którym robaki szczególnie mocno się rozmnożyły, detoksykację należy wykonać bardzo ostrożnie. Bowiem oprócz bardzo szkodliwych toksyn jakie wydalają, również ich martwe ciała stanowią niezwykle poważne zagrożenie dla zdrowia.
czwartek, 29 październik 2020 13:01

Pasożyty a nasze zdrowie. Cz. I Wyróżniony

Choć wkroczyliśmy w drugą dekadę XXI w., gdzie żyjemy w coraz lepszych warunkach sanitarnych, mamy coraz większą wiedzę, a także lepszą możliwość diagnostyki chorób, to niestety zauważalny jest ciągły progres zapadalności ludzi na choroby związane z pasożytami. Pasożyty to nic innego, jak mikroorganizmy i zwierzęta, które żywią się innymi organizmami osobnego gatunku, a jednocześnie same czerpiąc korzyści, swoją obecnością wyrządzają szkody zdrowotne zasiedlanemu gospodarzowi. Ujmując najprościej, pasożyty żyją dzięki innym i kosztem innych. Nauka, która zajmuje się badaniem pasożytów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych jest parazytologia. Na rozwój pasożytów ma wpływ wiele czynników, z których najpowszechniejszymi są niedostateczne warunki higieny, zwyczaje żywieniowe, gęstość zaludnienia, turystyka i migracja. Na najbardziej narażoną grupę osób zagrożonych występowania pasożytów, od dawna powszechnie wskazywano dzieci, jako osoby nie mające wysokiej świadomości higienicznej oraz przebywające w znacznych skupiskach takich jak żłobki, przedszkola i place zabaw. Trzeba również zwrócić uwagę, że na obecność jaj pasożytów, w tym owsików może być narażona jest co trzecia piaskownica w Polsce. Tereny rekreacyjne dla dzieci, są też siedliskiem wielu innych pasożytów w tym tych, które znajdują się w odchodach zwierząt (np. kot najchętniej załatwia swoje potrzeby w piasku). Ich jaja dzieci przenoszą poprzez korzystanie ze wspólnych toalet, zabawek, elementów odzieży, ręczników ale także poprzez kontakt ze skażonym pożywieniem i napojami a nawet kurzem. Jednak jak się okazuje, oprócz dzieci również wśród osób dorosłych panuje plaga związana z zakażeniami pasożytniczymi. Dane Światowej Organizacji Zdrowia podają, że w przeciągu dekady zakażeniu pasożytom ulega nawet więcej niż 5 miliardów ludzi. Pasożyty są też przyczyną ponad 15 milionów zgonów na świecie w ciągu roku. Co 3 osoba w Europie miała zakażenie choć jednym pasożytem, zaś w USA nawet 95 % populacji było, lub nadal jest siedliskiem dla szkodliwych organizmów cudzożywnych. Złudnym więc jest myślenie, że żyjąc w dobrobycie nie jesteśmy podatni na zakażenia pasożytnicze, a problem dotyczy jedynie osób bezdomnych lub odległych nam ubogich krajów, gdzie ludzie żyją bez urządzeń sanitarnych, nie używają detergentów i nie mają wiedzy w zakresie podstawowych zasad higieny. Te alarmujące dane z krajów wysoko rozwiniętych, pokazują jak ważną sprawą jest konieczność pozbycia się z naszego organizmu niechcianych pasażerów na gapę.  
Strona 1 z 14