czwartek, 10 wrzesień 2020 13:40

Miód nawłociowy - dlaczego jest coraz popularniejszy w Polsce Wyróżniony

Nawłoć to roślina popularna w medycynie ludowej. Jej ziele, głównie w formie kropli i naparów wykorzystywane jest w wielu dolegliwościach zdrowotnych . Zasiedla głównie kontynent europejski i azjatycki. Porasta także liczne tereny w Ameryce Północnej, skąd została sprowadzona do Europy. W Polsce nawłoć spotykana jest na całym jej obszarze. Szczególnie duże jej występowanie zlokalizowane jest na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Oprócz podstawowej nazwy, określana jest jako mimoza (choć mimoza występuje tylko w Ameryce Północnej), złota dziewica, złotnik i złota rózga. Jest to wieloletnia roślina pochodzącą z rodziny astrowatych. Wyróżnia ją bujna i rozgałęziona łodyga, która jest pokryta woskiem. Wyrasta na wysokość nawet do 2,5 metra. Dolne partie nawłoci zazwyczaj są słabo rozwinięte, tworząc samą łodygę. Ma podłużne liście, które najbardziej bujne są w okolicach środka rośliny, im wyżej czubka nawłoci są mniejsze i drobniejsze. Kwiaty nawłoci są bardzo drobne wyróżnia je ciemnożółta intensywna barwa. Z uwagi na liczny kwiatostan, stała się popularną rośliną ozdobną zarówno w dużych parkach i rezerwatach przyrody, jak również w przydomowych ogrodach. Rośnie także na obszarach pól, łąk, pastwisk, nieużytków i w rzędach pomiędzy roślinami uprawnymi.
czwartek, 03 wrzesień 2020 14:02

Miód wrzosowy - charakterystyka najdroższego polskiego miodu Wyróżniony

Jednymi z najpiękniej kwitnących kwiatów schyłku lata są wrzosy. Ich nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza słowo sprzątam, zamiatam, czyszczę. Zapewne takie tłumaczenie ma związek z tym, że z wrzosów produkowano miotły. Są to niewielkie rośliny o słabych wymaganiach glebowych, odporne na niskie temperatury oraz dobrze znoszące dłuższe braki wody. Osiągają one wysokość max. 30-40 cm. Ich występowanie ma miejsce głównie na obszarze Europy i Azji a także w niewielkim stopniu Afryki. Wrzosy spotykane są głównie w lasach, ale także na polanach na obszarze całej Polski. Rosnąc dziko tworzą zwarte skupiska. Wrzos jest też pożądaną, często spotykaną ozdobna rośliną ogrodową. Szczególną wartością tej rośliny jest miód pozyskiwany z kwiatów wrzosu zwyczajnego. Znany był on już wiele wieków temu, za sprawą egipskiej królowej Kleopatry, która zażywała w nim i mleku regularnych kąpieli. 
czwartek, 27 sierpień 2020 13:26

Jak wspomóc samoregenerację swojej wątroby Wyróżniony

Wątroba jest częścią układu pokarmowego i największym z narządów jaki znajduje się w ludzkim ciele. Zajmuje ona od 2 do 5 % masy człowieka, co daje około półtorej kilograma rzeczywistej wagi. Jej towarzyszem jest woreczek żółciowy, który ma za zadanie przechowywanie żółci. Wątroba znajduje się tuż pod przeponą, która oddziela ją od serca i płuc. Wykonuje w naszym ciele niezwykle istotne misje. Badania naukowe dowiodły, że pełni ona ponad 500 funkcji w organizmie człowieka. Do jej głównych zadań należą metaboliczne procesy trawienia. To w jej wnętrzu dochodzi do przemiany dostarczanego pokarmu do poziomu związków, które są budulcem tkanek człowieka i zaopatrzeniem energetycznym dla całego organizmu. W wątrobie ma miejsce przeobrażania się białek, tłuszczów, węglowodanów, hormonów a także rozkład substancji chemicznych i toksyn. Wątroba skutecznie neutralizuje niebezpieczne dla organizmu substancje w tym alkohol, używki i pozostałości leków. Amoniak, który jest toksyczny przemienia w mocznik, zaś szkodliwe puryny w kwas moczowy. Przy udziale kwasu glukuronowego (którego bogactwem jest np. kombucha), wiąże ze sobą wiele substancji chemicznych. Wątroba pełni również funkcje zapasowe. Gromadzi energię występującą w formie glikogenu, żelaza, miedzi oraz witamin m. in A, C, D, E i B12. Kolejna funkcją wątroby jest wydzielanie substancji żółtego koloru. Znajdujące się w wątrobie komórki – hepatocyty, odpowiedzialne są za wytwarzanie żółci, która ma znaczący wpływ w trawieniu oraz przyswajaniu tłuszczów. Wątroba jest bardzo ważnym gruczołem zapewniającym termoregulację i zapewnia ciepło (wypływająca z wątroby krew jest o 1 stopień wyższa od wpływającej). O wątrobę należy dbać regularnie i w sposób prewencyjny. Niestety choroby wątroby mogą być łatwo przegapione. Dlaczego tak się dzieje? Bowiem wątroba nie wywołuje dolegliwości bólowych, gdyż jej miąższ jest nieunerwiony. We wstępnych i średnio zaawansowanych stadiach problemów z wątrobą można odczuwać zaparcia, miewać wzdęcia, mdłości i biegunki. Następuje wolniejsza przemiana materii, pojawia się nadwaga i otyłość. Zauważalny może być wzrost łaknienia na słodycze. Pojawiający się ból, który może sugerować, że pochodzi z wątroby jest bardzo ryzykownym stanem. Znacznie powiększona wątroba i powiększenie otaczającej ją otrzewnej, uciska na sąsiadujące z nią organy i często daje objawy w bardzo zaawansowanym stadium choroby.
czwartek, 20 sierpień 2020 23:00

Ucieczka od zakwaszenia. Zasadowe odżywianie. Wyróżniony

Na fali zainteresowania zdrowym żywieniem i poszukiwania naturalnych metod profilaktyki i leczenia chorób, coraz częściej spotykamy się z informacjami na temat zakwaszenia organizmu wynikającego z nieodpowiedniej diety. Choć problem ten znany jest od bardzo dawna, to dopiero w ostatnich latach stał się szczególnie modny i zyskał popularność. Co rusz spotykamy się w reklamach z cudownie działającymi suplementami, które mają nam pomóc uwolnić się od zakwaszenia, a tym samym pozbyć się większość dolegliwości z jakimi się zmagamy. Zbyt duża waga, osłabienie i zmęczenie, wypadanie włosów, zniszczenie paznokci, niespokojny sen, słaba kondycja skóry, mogą świadczyć o zakwaszeniu organizmu. Kto z nas nie spotkał się z takimi dolegliwościami? Według producentów  syntetycznych suplementów, za większość tych dolegliwości odpowiada zakwaszenie. Ale czy może być tak faktycznie? Otóż jak się okazuje niekoniecznie. Wymienione objawy oprócz zakwaszenia, mogą dotyczyć wielu dziesiątek innych chorób czy dolegliwości. 
Strona 1 z 11