Miód manuka to jeden z najbardziej znanych i cenionych superfoods na świecie. Sławę przyniosły znakomite efekty stosowania przez klientów na całym świecie. 
Oryginalny miód manuka ma swoją wartość. Jest to związane z kilkoma czynnikami, które ograniczają podaż:

  • Bardzo trudnym dostęp do źródła nektaru manuka, dziewiczych krzewów manuka, często w najlepsze miejsca dla ustawienia uli można się dostać tylko helikopterem
  • Bardzo drogie, specjalne ule służące tylko do zbioru miodu manuka
  • Krótki czasem kwitnienia leptospermum scoparium (manuka) do 6 tygodni
  • Kosztowne badania na miejscu w Nowej Zelandii. Żaden inny miód na świecie nie jest poddawany tak wnikliwym testom laboratoryjnym. Bada się nawet do 250 parametrów fizyko-chemicznych m.in. Test DNA, Methylglyoxal(MGO), Dihydroksyaceton(DHA), Hydroxymethylfurfural (HMF), Leptosperin
  • Wysoki popyt branży medycznej i kosmetycznej
  • Wysoki popyt spożywczy

Na rynku pojawiały i pojawiają się miody manuka, których jakość znacznie odbiega od prawdziwych, autentycznych miodów manuka. Dlatego też wiele osób mogło się zawieźć, ponieważ kupiło miód nieoryginalny, płacąc niejednokrotnie pieniądze nieadekwatne do jakości produktu.

Wiecej na temat jakości miodu manuka i odpowiednich certyfikatów znajdziesz tu:

W chwili obecnej w Nowej Zelandii, zabronione jest oznaczanie przez producentów pseudo certyfikatami takimi jak:
Active, TA, TAA, Total Active, Antibacterial Activity. Takich miodów unikajmy!! Nie są one warte cen jakie za nie płacimy, a ich rzekome certyfikaty to tani chwyt marketingowy imitujący oznaczenia prawdziwych miodów manuka.

 Prawdziwy, oryginalny miód manuka powinien być sklasyfikowany testem DNA jako miód wielokwiatowy manuka lub jednokwiatowy manuka. Jest to test obligatoryjny dla każdego eksportowanego miodu manuka.

Dodatkowo powinien mieć jeden z poniższych certyfikatów, które na chwilę obecną gwarantują odpowiednią jakość miodu manuka.

  • MGO ewentulanie MG lub MGX (zawartość dietetycznego Methylglyoxalu),
  • UMF (Unique Manuka Factor)
  • MGS (Molan Gold Standard),
  • K Factor 

 PYTANIA i ODPOWIEDZI

Jakiego rodzaju miodem jest manuka?

Miód Manuka jest miodem nektarowym, wg najnowszych wytycznych i standardów opisywany jako:

  • miód jednokwiatowy manuka (monofloral manuka honey)
  • miód wielokwiatowy manuka (multifloral manuka honey)

Oczywiście najbardziej poszukiwanym miodem manuka jest monofloral manuka (jednokwiatowy), który spełnia odpowiednie parametry testu DNA. Istotnym dla konsumenta atutem będzie odpowiednia zawartość dietetycznego methylglyoxalu (MGO), która najczęściej determinuje jego wartość rynkową.


Jakie są różnice między certyfikatami?

Producenci stosują wiele certyfikatów opisujących miody manuka. Najbardziej znane z nich to:

  • UMF (NPA) - to znak towarowy grupy producentów miodów manuka w Nowej Zelandii. Certyfikat z numerem UMF reprezentuje nic innego jak porównanie wartości odporności miodu manuka do standardowego środka antyseptycznego, fenolu. Odbywa się to na podłożu agarowym, sprawdza się m. in. czy miód hamuje rozwój wzorcowego szczepu bakterii(Staphylococcus aureus) i porównuje się siłę antyseptyczną do wodnego roztworu fenolu np. UMF 10+ odpowiada sile antybakteryjnej 10% roztworu fenolu.
  • MGO - certyfikat podający, który spośród różnych enzymów i procesów zachodzących w miodzie wyróżnia methylglyoxal. Innymi słowy Miód manuka MGO 100+ to min. 100mg methylglyoxalu/kg w miodzie manuka. Do istotnych spostrzeżeń na temat methylglyoxalu w miodzie manuka doszedł  dokonał Prof. Henle z Uniwesytetu Drezdeńskiego. Zostało to potwierdzone przez Uniwesytet Waikato oraz Dr. Molana, który był ojcem drugiego znanego certyfikatu UMF.
  • MGS (Molan Gold Standard) ceryfikat sygnowany nazwiskiem najsłynniejszego badacza miody manuka Dr. Molana. Opisuje zawartość methylglyoxalu, wyklucza sztuczne dosładzanie czy przegrzanie miodu manuka. Certyfikat zatwierdzony przez Rzad Nowej Zelandii

Poniższy wykres, w przybliżeniu przedstawia korelację między miodami MGS lub tymi, które opisywane są w podobny sposób, a zawartością Methylgyoxalu(MGO). Ten sam wykres oraz kalkulator MGO/NPA można znaleźć tu, na stronie organizacji (Unique Manuka Factor Honey Association):

 

ZAWARTOŚĆ METHYLGLYOXALU 

MGS, UMF, NPA

800 mg/kg

20+

700 mg/kg

18+

600 mg/kg

16+

500 mg/kg

15+

400 mg/kg

12+

300 mg/kg

10+

200 mg/kg

8+ *

100 mg/kg

5+ *

Tak jak większość producentów, rekomendujemy by przechowywać miód w ciemnym miejscu oraz w temperaturze pokojowej, najlepiej 18 stopni.


Co oznacza, że miód jest surowy (RAW)?

Nie ma jasnej i ściśle sprecyzowanej reguły na miód surowy. Ekstremalna interpretacja miodu surowego zapewne mogła by wyglądać tak: niepodgrzany, skrystalizowany, może zawierać martwe pszczoły, wosk oraz propolis. Na dobrą sprawę nie brzmi zachęcająco. Miody, które są opisane jako surowe(RAW) najczęściej są delikatne podgrzane( nie spasteryzowane, aby pozbyć się mikro organizmów mogących występować w miodzie), na tyle aby było możliwe rozprowadzenie miodu do słoiczków po ówczesnym przefiltrowaniu oraz kremowaniu. Wszystko co najlepsze zostaje w miodzie byś mógł się nim cieszyć:) prosto ze słoiczka.


Co oznacza że miód jest kremowany?

Proces kremowania miodu blokuje kryształki miodu przez co miód ma gładką i kremową konsystencję, łatwą w rozsmarowywaniu.


Czy miód manuka mogą spożywać osoby chore na cukrzycę?

Miód manuka jest naturalnym słodzikiem, o bogatej zawartości naturalnej fruktozy oraz glukozy. Rekomendujemy, aby diabetycy skonsultowali się w tej sprawie z  lekarzem.


Czy miód manuka może być zażywany podczas ciąży?

Nie mamy żadnej wiedzy, że mógłby być to jakikolwiek problem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj to ze swoim lekarzem.


Czy dzieci mogą spożywać miód manuka?

Światowa organizacja zdrowia(WHO) rekomenduje by nie podawać miodów dzieciom do 12 miesiąca życia, ma to związek z ciągle rozwijającym się, podczas tego okresu, układem pokarmowym. Po pierwszym roku życia można powoli wprowadzać miody, niezależnie od rodzaju, do diety dziecka


Czy miód manuka 600+ może być 'za silny' dla dziecka?

Spożywanie miodu manuka nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych dla dzieci niezależnie jego klasyfikacji.


Jak spożywać miód manuka?

Miód manuka powinno spożywać się około 30 minut przed posiłkami najlepiej prosto z łyżeczki, nie mniej jednak możliwe jest również spożywanie w wygodny dla siebie sposób( rozpuszczony w płynie, rozsmarowany na pieczywie etc)


Jak dawkować miód manuka?

Z uwagi na to że jest to produkt naturalny "Dawkowanie" to nie do końca dobre słowo:) W dużej mierze powinien ograniczać nas zdrowy rozsądek, aczkolwiek większość producentów zaleca ok.30g dziennie co jest równowartością 3 łyżeczek do herbaty. Miodu nie da się "przedawkować"


Czy miód manuka i zawarty w nim methylglyoxal można przedawkować?

Miód manuka jest produktem w 100% naturalnym. To samo dotyczy MGO, który trafił do niego wraz z nektarem. Chociaż nie znamy takich przypadków zalecamy umiar tak jak w każdym naturalnym produkcie.


Czy trzeba przerywać przyjmowanie miodu manuka?

Według naszej wiedzy nie ma takiej potrzeby, jest to produkt w 100% bezpieczny chyba, że jesteś uczulony/a na produkty pszczele.


Dlaczego miód manuka jest w plastikowych słoiczkach?

Wynika to z bezpieczeństwa podczas transportu. Jeśli nie tolerujesz plastiku, polecamy miody manuka Family Foods w szklanych słoikach.


Czy miód manuka leczy?

Miód manuka nie jest lekiem lecz żywnością zaliczaną do superfoods. Nie powinno się porzucać leczenia pod okiem lekarza specjalisty w przypadku stwierdzonych chorób i zastępować go miodem manuka, nie mniej jednak jest coraz więcej publikacji naukowych, które potwierdzają pozytywne działanie miodu manuka na pewnego rodzaju patogeny, wirusy czy bakterie na podłożu agarowym. Badania prowadzone są w laboratoriach na całym świecie i publikowane na portalach branżowych.


Zjadłem słoiczek miodu manuka i nie czuję się lepiej, dlaczego?

Aby optymalnie wykorzystać miód manuka w naszej diecie należy go przyjmować regularnie przez pewien okres. Proponujemy ok. 3 miesiące po 20-30g dziennie prosto z łyżeczki, 30 minut przed posiłkami.


Czy polski miód jest tak samo dobry, a nawet lepszy jak miód manuka?

W pewnych aspektach i parametrach fizykochemicznych miody polskie wykazują lepsze rezultaty od miodów manuka, lecz w miodzie manuka kluczowa dla konsumenta jest odpowiednia zawartość metyloglioksalu(MGO),który w polskich miodach występuje w znikomych ilościach. ok 10mg/kg. Nie mniej jednak polecamy włączyć do diety prawdziwe polskie miody.