Poniedziałek, 14 grudzień 2020 11:01

Jak wspomóc włosy od wewnątrz? Przegląd składników dostępnych w suplementach na włosy Wyróżniony

Fryzura jest jednym z najważniejszych elementów, który decyduje o naszym ogólnym wizerunku. Zadbane, lśniące i gęste włosy są podstawą atrakcyjnego  wyglądu i poczucia pewności siebie. Niestety uwarunkowania genetyczne, zanieczyszczenie środowiska, zła dieta, używki, nałogi oraz stres, doprowadzają do postępującego osłabienia, siwienia i utraty włosów. Problem ten dotyka coraz większej liczby osób, bez względu na płeć. Dotyczy bowiem nawet 80 % mężczyzn i 30% kobiet. Dolegliwości związane z włosami szczególnie atakują osoby po 40 roku życia. Coraz częściej nie brakuje również nastolatków, którzy cierpią z powodu nadmiernej utraty owłosienia. Dla większość z nas podstawą dbania o włosy jest ich pielęgnacja zewnętrzna. poprzez odpowiednie szampony, odżywki, wcierki, balsamy i zabiegi. Jest ona oczywiście bardzo potrzebna i wskazana. Jednak jak się okazuje, u podstaw pięknej fryzury leży wsparcie i odżywienie włosów od środka. 

         Utrata włosów może powodować problemy natury psychicznej i popadanie w kompleksy. Aby zapewnić sobie piękne i zdrowe włosy należy racjonalnie się odżywiać. W przypadku niedoborów składników odżywczych pochodzących z diety, należy wspomagać się suplementacją. Wśród głównych składników występujących w suplementach i wpływających na jakość włosów, można wymienić włókna keratynowe. Tworzą one blisko 80 % składu każdego włosa i są zbudowane z aminokwasów, połączonych włóknami peptydowymi. Włosy podlegają procesom keratynizacji, co umożliwia ich ponowny odrost z tych które wypadły. Keratyna odpowiada też za elastyczność i sprężystość włosów oraz zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia. Łatwo można ją uszkodzić zabiegami stylizacyjnymi i wysoką temperaturą. Dlatego też, aby zachować zdrowe i piękne włosy w wielu przypadkach niezbędna jest suplementacja keratyny. Dodatkowo na jej wchłanianie negatywnie działają stres i zła dieta. Keratyna przyspiesza wzrost włosa i zapobiega jego przedwczesnemu wypadaniu. Dzięki niej włosy są wygładzone, gęstsze i mają więcej objętości. Drugim bardzo istotnym białkiem wpływającym na jakość włosów jest kolagen. Jego suplementacja jest niezbędna dla osób już po 25 roku życia. Należy wybierać bliźniaczo podobny do ludzkiego, bardzo dobrze przyswajalny kolagen rybi. Poprawia on wygląd i kondycję włosów oraz sprawia, że robią się gęstsze. Ma on tez wpływ na odbudowanie cebulek włosowych oraz jest pomocny w walce z łupieżem. Ma też wiele innych zalet m.in. dba o stawy, wzrok, połączenia nerwowe oraz skórę i paznokcie.

Witaminy z grupy B, są bardzo ważnym składnikiem dla włosów – to one umożliwiają właściwy przepływ impulsów nerwowych w skórze głowy. Zapewniają też właściwe odżywianie mieszków włosowych i prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych i potowych. Wśród witamin z grupy B, szczególną rolę pełni biotyna (witamina B7). Jej brak powoduje, że włosy są słabe i łamliwe. Dochodzi do łysienia oraz łojotokowego zapalenia skóry na głowie. Deficyt biotyny, wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem kwasów tłuszczowych, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernej utraty włosów. Biotyna ma w swoim składzie siarkę, która odpowiada za wytwarzanie keratyny. Liczne badania naukowe potwierdziły, że biotyna wpływa na grubość, połysk i elastyczność włosów oraz zapobiega ich wypadaniu i przebarwianiu. Przyspiesza także porost włosów i stymuluję skórę głowy do lepszego odżywiania cebulek. Bierze także udział w procesie odrastania włosów utraconych.

Siarka organiczna spotykana pod nazwą MSM, to kolejny popularny i skuteczny składnik w suplementach na wzmocnienie włosów od wewnątrz. Nie ma ona nic wspólnego z niebezpiecznym dwutlenkiem siarki. Występuje w formie bezsmakowej i  bezzapachowej, więc nie należy obawiać się jej nieprzyjemnego smaku i zapachu. W większych stężeniach jest lekko gorzkawa. Uczestniczy ona w syntezie dwóch kluczowych białek zapewniających zdrowie włosów keratyny i kolagenu. To dzięki niej, włosy stają się dobrze odżywione. Zapewnia również właściwą podaż składników odżywczych do mieszków włosowych oraz zapewnia usuwanie z nich toksyn, w tym metali ciężkich. Zapobiega także procesom zapalnym na skórze głowy oraz ogranicza powstawanie łupieżu. Powoduje też lepszy wychwyt innych pierwiastków i witamin z przewodu pokarmowego, przez co nasz organizm jest dużo lepiej odżywiony. Jest szybko usuwana z moczem dlatego praktycznie nie ma możliwości jej przedawkowania.

Cynk oraz siarka, nazywani są potocznie pierwiastkami piękna. Cynk bierze bowiem udział w metabolizmie witaminy A, wzmacnia jej działanie na włosy i skórę. Uczestniczy także w wytwarzaniu keratyny. Reguluje poziom produkcji łoju skórnego, dzięki czemu zapobiega zarówno przetłuszczaniu się jak i wysuszaniu włosów. Jego niedobory powodują matowienie, wypadanie i rozdwajanie się włosów. Szczególnie narażonymi grupami są osoby spożywające alkohol oraz wegetarianie, bowiem najlepsze przyswajanie cynku pochodzi z produktów zwierzęcych. Jego wchłanianie blokują także nadmiary żelaza i miedzi. Niestety cynk, jest rzadko występującym w pożywieniu pierwiastkiem śladowym dlatego w jego przypadku często wskazana jest suplementacja.

W suplementach na wzmocnienie włosów, często spotykanymi  produktami są ekstrakty z pokrzywy i skrzypu polnego. W pokrzywie znajdują się takie składniki mineralne jak: siarka, krzem, fosfor, magnez, wapń i potas. Jest ona też bogactwem witamin A, C, E i B2. Stosowanie pokrzywy zmniejsza dolegliwości związane z łupieżem, zaś bogactwo naturalnej krzemionki, korzystnie wpływa na odżywienie, wygląd i porost włosów. Zapobiega także łysieniu oraz stymuluje porost nowych włosów. Roślina ta bardzo dobrze zabezpiecza włosy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, w tym mrozu i wiatru. Powszechnie stosowana jest w szamponach i odżywkach. Zdecydowanie częściej powinna też być stosowana w formie naparów, jak też suplementowana doustnie. 

Skrzyp polny, to roślina od wieków używana do wzmocnienia włosów, skóry i paznokci. Jego główną zaletą jest bardzo wysoka zawartość krzemu, a skrzyp jest tą rośliną, która zawiera go najwięcej spośród wszystkich innych na świecie. Krzemionka poprawia kondycję włosów, pobudza także wytwarzanie keratyny oraz stymuluje produkcję kolagenu. Działa ochronnie na włosy, zabezpieczając ją przed gorącem i czynnikami zewnętrznymi. Poprawia strukturę włosa na całej jego długości oraz stanowi barierę ochronną przed ich wypadaniem. Poprawia też wygląd skóry głowy, wzmacnia mikrokrążenie, co wzmacnia odżywienie mieszków włosowych. Samym zaś włosom dodaje objętości i połysku oraz działa przeciwłupieżowo. Skrzyp jest również bogactwem kolejnego istotnego pierwiastka, który wpływa na dobrą jakość włosów - selenu. Odpowiada on za prawidłowe działania jodu, który utrzymuje szybki porost włosów. Ponadto niedobory selenu powodują wypadanie włosów oraz ich szarzenie. Prawidłowe stężenie selenu we krwi zapewnia włosom sprężystość i elastyczność. Ma on również silnie działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co pozwoli nam na uniknięcie zapaleń skóry głowy.  

 Właściwie zbilansowana, zdrowa dieta jest fundamentem dobrego zdrowia i samopoczucia, ale jak się okazuje również także dobrego wyglądu. Ma bowiem wpływ na to, co tworzy nasz obraz zewnętrzny czyli włosy, skórę i paznokcie. Organizm ludzki, regulując swoje potrzeby życiowe, dokonuje racjonalnych wyborów. Dlatego też, odżywienie dodatkowych elementów naszego ciała, jakimi są włosy. nie jest dla niego zadaniem priorytetowym. Wszelkie substancje odżywcze, takie jak witaminy, minerały, niezbędne kwasy tłuszczowe, białka, kieruje tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Dopiero w momencie, gdy one zostaną należycie zaopatrzone na samym końcu przychodzi czas na włosy. Dlatego też wszelkie niedobory substancji odżywczych w znaczącej mierze, odbijają się głównie na kondycji włosów. Warto więc dbać o swoją fryzurę, nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. Gdy pomimo zdrowej diety i suplementacji nasze włosy dalej wypadają i nie wyglądają na zdrowe, należy zasięgnąć opinii trychologa.

Źródła:

 1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Katowice 2015 s 39-42.
 2. Łuszcz A., Zdrowe i lśniące włosy? To prostsze niż myślisz!, Czasopismo Harmonia lipiec-sierpień 2019 s.16-17.

 

Opinie i oceny klientów

 • Jakość produktu
  0%
 • Jakość obsługi
  0%
 • Koszty dostawy
  0%
 • Zgodność z opisem
  0%