środa, 03 luty 2021 12:05

6 powodów dla których pszczoły są ważne dla środowiska Wyróżniony

Aby świat był zielony, potrzeba czegoś więcej niż tylko gleba, woda i słońce. Co najmniej 30% światowych upraw i 90% wszystkich roślin wymaga zapylania krzyżowego, aby rozprzestrzeniać się i rozwijać. Każdy powinien zdawać sobie sprawę ze pszczoły są, jednymi z naszych najważniejszych zapylaczy. Niestety populacje pszczół w Polsce i na całym świecie maleją. Zmiany klimatyczne powodują, że niektóre kwiaty kwitną wcześniej lub później niż zwykle, pozostawiając pszczoły z mniejszą liczbą źródeł pożywienia na początku sezonu. Pszczoły tracą siedliska w wyniku rozwoju, opuszczonych gospodarstw i braku kwiatów przyjaznych dla pszczół. Niektóre kolonie giną z powodu roślin i nasion zaprawionych pestycydami neonikotynoidowymi lub szkodliwymi pasożytami, takimi jak roztocza.

To co dotyczy pszczół, dotyka również innych owadów zapylających. W Polsce są to między innymi:

- Błonkówki (Hymenoptera)
- Pszczoły (Apis) – Pszczołowate (Apidae)
- Pszczoła dzika – murarka (Osmia)
- Pszczoła samotnica
- Trzmiel (Bombus)
- Muchówki (Diptera) – Bzygowate (Syrphidae)
- Motyle (Lepidoptera)
- Chrząszcze (Coleoptera)

Dobra wiadomość jest taka, że ​​są sposoby, w jakie ogrodnicy mogą pomóc w odrodzeniu się populacji pszczół. Sadzenie ogrodu przyjaznego pszczołom nie tylko zapewni zdrowe i żywe rośliny, ale także zapewni, że pszczoły będą nadal odgrywać kluczową rolę w naszym ekosystemie.

Przyjrzyjmy się sześciu powodom, dla których pszczoły są ważne dla środowiska.

1. Różnorodność biologiczna

Obecność pszczół i innych owadów zapylających w środowisku naturalnym jest bardzo ważna i powinna być bardzo doceniana. Większość roślin dziko rosnących(nawet do 90%) do rozmnażania potrzebuje pośrednictwa owadów zapylających. Rośliny gatunków dziko rosnących zapewniają pokarm dla dzikiej zwierzyny a co za tym idzie zapewniają bioróżnorodność, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie lokalnych ekosystemów.
Owady zapylające są uważane za gatunki o olbrzymim wpływie na funkcjonowanie ekosystemu. Pełnią kluczową rolę w utrzymaniu
różnorodności roślin w prawie wszystkich ekosystemach lądowych. Na przestrzeni nie raz milionów lat wytworzyły się silne, obopólne powiązania miedzy roślinami kwiatowymi, a zapylaczami. Lokalne wymarcie jednego gatunku zapylacza może doprowadzić do zaniku populacji określonych gatunków roślin. Ekosystemami szczególnie zależnymi od obecności zapylaczy są łąki i wrzosowiska

Jako zapylacze, pszczoły odgrywają rolę w każdym aspekcie ekosystemu. Wspierają wzrost drzew, kwiatów i innych roślin, które służą jako pokarm i schronienie dla dużych i małych stworzeń. Pszczoły przyczyniają się do tworzenia złożonych, wzajemnie połączonych ekosystemów, które umożliwiają współistnienie wielu różnych gatunków.

2. Siedliska dzikiej przyrody

Pszczoły kojarzą się nam z wyszukanymi ulami na wsi, ale mało kto zdaje się sprawę że te pracowite bezkręgowce pomagają też budować domy dla milionów innych owadów i zwierząt. Ich rola jako zapylaczy ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu lasów tropikalnych, lasów sawanny i lasów liściastych w strefie umiarkowanej. Wiele gatunków drzew w Polsce, takich jak wierzby, klony czy topole, nie mogłoby rosnąć bez zapylaczy, takich jak pszczoły.

Nawet twój własny ogród służy jako dom dla setek malutkich stworzeń, od ptaków i wiewiórek po tysiące malutkich owadów. Gdyby zniknęły pszczoły, zniknęłyby również zwierzęta, których przetrwanie zależy od tych roślin.

3. Źródło Żywności

Zakładam, że każdy wie że pszczoły produkują miód, aby nakarmić swoje rodziny podczas mroźnych zimowych miesięcy. Ludzie zbierają miód od tysięcy lat, ale nie tylko my uważamy go za słodką przekąskę. Zwierzęta takie jak ptaki, ale też ssaki, szopy, i owady będą napadać na ule, aby posmakować pożywnego miodu (i larw pszczół).Same pszczoły są również częścią łańcucha pokarmowego. Co najmniej 24 gatunki ptaków, w tym kos czy szpak, polują na pszczoły. Wiele pająków i owadów, takich jak ważki i modliszki, również żywi się pszczołami.

4. Wzrost dzikich roślin 

Nie tylko owoce i warzywa uprawiane na farmach są uzależnione od zapylaczy. Wiele gatunków dzikich roślin jest również zależnych od owadów zapylających. Pszczoły są odpowiedzialne za produkcję wielu nasion, orzechów, jagód i innych owoców , które stanowią ważne źródło pożywienia dla dzikich zwierząt.

5. Zapylanie

Rośliny owadopylne, stanowią blisko 80% gatunków występujących w naszej szerokości geograficznej, potrzebują one mniejszego lub większego udziału w tym procesie owadów zapylających. Proces ten pozwala na dostarczenie człowiekowi odpowiednio zbilansowanego pokarmu, bogatego w składniki odżywcze, witamin, przeciwutleniacze i inne niezbędne składniki pokarmowe.

Owady zapylające ze swoją aktywnością przyczyniają się do plonowania roślin rolniczych i ogrodniczych takich jak: jabłonie, maliny, porzeczki oraz truskawki. Przyczyniają się również do lepszego plonowania ogórków, pomidorów, gryki czy rzepaku. Zawdzięczamy im owoce: gruszki, brzoskwinie, morele, śliwki, wiśnie i czereśnie. Mało kto wie że od pracy owadów zapylających zależy plon marchwi, cebuli, papryki dyni, bobu, cukinii czy fasoli, a rośliny używane przez człowieka jako przyprawy tj. bazylia, szałwia, rozmaryn, tymianek, kolendra, koper, potrzebują zapylaczy do wytworzenia nasion. W środowisku rolniczym obecność zapylaczy to tylko same korzyści. Przyczyniają się do większych plonów jak i do jakości pozyskiwanego plonu.

6. Pszczoły zapylają pokarmy zjadane przez inne zwierzęta i ptaki.

Ptaki i ssaki mogą polegać na jagodach, nasionach, a także niektórych owocach i orzechach zapylanych przez pszczoły i inne zapylacze. Niektóre ptaki śpiewające takie jak np. drozd, zjadają jagody, nasiona i owoce, które powstają po zapyleniu kwiatów rośliny, krzewu lub drzewa przez pszczoły i inne owady.

Trzeba też powiedzieć, że zapylanie przynosi korzyści nawet niektórym zwierzętom domowym! Na przykład krowy jedzą lucernę, która jest zapylana przez pszczoły ( szczególnie skuteczne są gatunki liściaste ). Więc widzisz, pszczoły odgrywają istotną rolę w całym łańcuchu pokarmowym!