Czwartek, 04 czerwiec 2020 14:11

Ocet jabłkowy z bakterią matki - bogactwo cennych witamin i minerałów Wyróżniony

Szybki postęp cywilizacyjny oprócz niewątpliwych zalet w licznych dziedzinach życia, niesie ze sobą także bardzo wiele zagrożeń, takich jak choroby cywilizacyjne i zanieczyszczenie środowiska. Stale powiększająca się liczba ludności świata, wymusza masową produkcję coraz większej ilości żywności. Niestety powstające na przemysłową skalę produkty spożywcze są coraz niższej jakości, pozbawione witamin i składników mineralnych. Dlatego też słusznie, do łask powoli wracają naturalne metody produkcji żywności i sposobów żywienia. Jedną z nich jest stosowanie w diecie octu jabłkowego. Popularne angielskie przysłowie, mówi, że należy zjeść jedno jabłko dziennie, a jakiekolwiek wizyty u lekarza nie będą nam już potrzebne. Inne dotyczące bohatera tego artykułu, octu jabłkowego, również pochodzące z Anglii mówi, że aby większość chorób trzymała się od nas jak najdalej, należy wypić co najmniej dwa razy dziennie niewielką jego ilość. Słuszność tego powiedzenia potwierdza fakt, że moc octu jabłkowego, to pomnożona wielokrotnie wartość samego jabłka. Bowiem w wyniku fermentacji jabłek, z których powstaje ocet jabłkowy następuje znaczący wzrost prozdrowotnych właściwości zawartych w nich składników odżywczych.

Choć ocet jabłkowy zyskuje coraz większą popularność, to nie jest on odkryciem współczesnych naukowców. Swoje lata świetności święcił już bowiem w okresie starożytności. Najsłynniejszy ówczesny lekarz, Hipokrates dowodził, że stosowanie octu jabłkowego w sposób znaczący poprawia dolegliwości związane z układem oddechowym. Królowa Egiptu – Kleopatra, stosowała go obok koziego mleka, do upiększających kąpieli. Starożytni Rzymianie pili wodę z octem jabłkowym celem poprawy zdrowia, masy mięśniowej oraz jako źródła siły w walce z wrogami. Okres średniowiecza docenił ocet jabłkowy za jego wspaniałe właściwości wspomagające trawienie. Wówczas na suto zastawionych stołach z ciężkimi potrawami, nieodzownym elementem był właśnie on. Od wieków stosowany był w medycynie ludowej. W XX wieku jego stosowanie stało się powszechne, zwłaszcza w USA na skutek prac amerykańskiego lekarza Clintona Jarvisa, który propagował stosowanie octu jabłkowego i miodu w terapii leczniczej wielu chorób.

Ocet jabłkowy jest skarbnicą wielu bardzo cennych pierwiastków i przekracza znacznie te występujące w jabłkach. Posiada znaczące ilości pektyn, które nie są trawione, a jednocześnie znakomicie wspierają pracę układu trawiennego. W swoim składzie posiada znaczną ilość potasu a dodatkowo fosforu, magnezu, sodu, wapnia, siarki, żelaza, chloru, fluoru, krzemu oraz pierwiastków śladowych. W occie jabłkowym odnajdziemy także liczne kwasy w tym kwas octowy, mlekowy i cytrynowy. W swoim składzie ma także witaminy z grupy B a mianowicie B1, B2, B3, B5, B6, B7 (biotynę), B9 (kwas foliowy), witaminę C, P i E oraz beta-karoten.

Ocet jabłkowy znajduje szereg zastosowań w terapii leczenia wielu dolegliwości i chorób. Jednym z nich jest otyłość. W przypadku tej współczesnej choroby, niezwykle ważna jest prawidłowa dieta i dostateczna ilość ruchu. Zastosowany dodatkowo ocet jabłkowy, przyspiesza procesy metaboliczne i wzmaga proces spalania tkanki tłuszczowej. To dzięki niemu, po spożytym posiłku następuję uczucie sytości na dłuższy okres. Ponadto wspomaga proces trawienia. Zniechęca też do spożywania produktów powszechnie uważanych za niezdrowe tj. słodyczy, chipsów i dań typu fast-food. Zapobiega on nadmiernemu wchłanianiu cukrów do krwioobiegu. Pomaga też w usuwaniu toksycznych złogów jelitowych i tworzy miejsce dla osiedlania się dobroczynnych kultur bakterii jelitowych. Ocet jabłkowy to także znakomity sprzymierzeniec w walce z cukrzycą. Po jego zastosowaniu następuję obniżenie poziomu glukozy we krwi. Wzrasta też przyswajanie insuliny, dlatego tak korzystny jest w działaniu w schorzeniach związanych z insulinoodpornością. Nawet niewielkie spożycie octu jabłkowego w postaci jednej łyżki, powoduje blisko 30 % spadek indeksu glikemicznego potraw.

Spożycie octu jabłkowego przyczynia się do redukcji problemów gastrycznych. Wbrew pozorom częstym problemem związanym ze zgagą  nie jest nadmiar, a brak kwasów żołądkowych. Choć równowaga-kwasowo zasadowa, jest bardzo ważnym elementem to pamiętajmy, że żołądek i pęcherz moczowy, to miejsca w naszym organizmie, gdzie powinny panować warunki kwasowe. Wobec tego zbyt zasadowy odczyn w żołądku i brak kwasu żołądkowego może doprowadzić do występowania nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego w tym przypadku spożycie octu jabłkowego jest bardzo wskazane. Ocet jabłkowy jest bogactwem kwasów, które bardzo dobrze zadziałają na problemy ze zgagą, ale też dzięki znacznej zawartości minerałów alkalicznych utrzymuje prawidłową równowagę kwasowo-zasadową. Ma również znakomite działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.  Skuteczny jest także pomocniczo w leczeniu grzybic. Ma udowodnione korzystne działanie na bolące mięśnie i stawy oraz łagodząco wpływa na zwichnięcia i stłuczenia.

Oprócz zastosowania wewnętrznego, sprawdzi się również do użytku zewnętrznego. Może on być wykorzystany jako tonik do oczyszczania cery trądzikowej. Zawarte w nim substancje niwelują wydzielanie sebum. Podobne dobroczynne działanie wykazuje w stosunku do skóry głowy. Zastosowanie wcierki lub płukanki z dodatkiem octu jabłkowego, pomoże w skutecznej naturalnej walce z łupieżem i oczyści cebulki włosów z pozostałości twardej wody. Podobnie jak w przypadku cery hamuje wydzielanie sebum w obrębie głowy. Skutecznie redukuje uczucie swędzenia skóry głowy. Ocet jabłkowy poprawia mikrokrążenie w cebulkach włosów, przez co będą one właściwie odżywione i odporne na wypadanie.   

Choć ocet jabłkowy jest dość powszechnym produktem, to głównie na sklepowych półkach spotkamy przefiltrowany przezroczysty ocet. Rzadko można trafić na ocet jabłkowy pełnowartościowy.  Ocet jabłkowy, aby był w pełni dobry powinien zawierać w swoim składzie matkę octu. Jest to surowiec składający się z żywych, pożytecznych, probiotycznych bakterii kwasu octowego i celulozy. Bakteria kwasu octowego powoduje, że taki ocet z bakterią matki jest mętny, a nie jak ma to miejsce w przypadku zwykłego octu jabłkowego, że jest klarowny. Substancja ta wyróżnia się swoją konsystencją, która jest śliska i galaretowata. Nadaje się ona zarówno do spożycia, jak też może stanowić zaczyn do wyprodukowania własnego octu.  Pamiętajmy, że matka octowa i mętna zawiesina w strukturze octu jabłkowego, choć może wyglądać niezbyt apetycznie, nie świadczy o jego zepsuciu, a o tym, że przygotowany domowy lub kupny ocet jest idealny. Nie dokonujmy więc zakupu octu jabłkowego poprzez pryzmat wrażeń wzrokowych. W przypadku wyrobu własnego octu jabłkowego, nie można pomylić matki octowej z możliwym pojawieniem się pleśni, co w przypadku domowych metod wyrobu octu często się zdarza. Wówczas taki ocet należy bezwzględnie wylać.

Ocet jabłkowy jest bezpiecznym produktem, który pomaga w uporaniu się z bardzo wieloma dolegliwościami. Z uwagi na mocno kwaśny smak musi być rozpuszczany w wodzie. Najlepiej stosować 1 łyżkę octu na szklankę wody maksymalnie 3 razy dziennie. Zalecane jest też dodawanie miodu, jak sugerował to wspomniany dr Jarvis. Całkowicie niezalecane jest stosowanie octu bez rozcieńczenia, gdyż zbyt duże stężenie zawartych w nich kwasów, może uszkadzać szkliwo, jak też drażnić błonę żołądka. Może też w znakomitym stopniu zastąpić tradycyjny ocet spirytusowy w kuchni, jako dodatek do sałatek, marynat, do galaret itp. Co ciekawe, może stać się ekologicznym środkiem do czyszczenia kamienia, jak też znakomicie pochłania nieprzyjemne zapachy z lodówki. Ze spożyciem octu powinny wstrzymać się osoby cierpiące na opóźnione opróżnianie żołądka oraz ze stwierdzoną gastroparezą. Choć ocet jabłkowy, zwłaszcza ten najlepszej jakości niefiltrowany z matką octową, może przynieść nam ogrom korzyści, to tak jak w każdej diecie należy zachować zdrowy rozsądek i przyjmować go zgodnie ze wskazanymi zaleceniami.  

Źródła :

 1. Orey C. , Uzdrawiająca moc octu. Sekretu octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych. Wydawnictwo Vital, Białystok 2013.
 2. Van Braak H., Von Kuster S., Ocet jabłkowy. Naturalny środek wspomagający zdrowie i urodę, kształtujący piękną sylwetkę, wpływający na dobre samopoczucie , Oficyna Wydawnicza Interspar, Warszawa 2013.  
 3. Górnicka J., Apteka natury. Poradnik zdrowia. Agencja Wydawnicza Morex , Janki k. Warszawy, s. 157-164.

 

Opinie i oceny klientów

 • Jakość produktu
  0%
 • Jakość obsługi
  0%
 • Koszty dostawy
  0%
 • Zgodność z opisem
  0%