Niedziela, 03 maj 2020 14:54

Olejek z drzewa herbacianego tea tree. Analiza badań. Wyróżniony

W odpowiedzi na ograniczenia współczesnej medycyny oraz skutki uboczne, jakie niosą terapię farmakologiczne, następuje wzrost zainteresowania naturalnymi metodami leczenia. Uwagę wielu badaczy i osób chorych przykuły naturalne metody z użyciem olejków roślinnych. Wśród wielu dostępnych olejków eterycznych mających działanie prozdrowotne, na szczególną uwagę zasługuje olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil). W tradycji wykorzystania olejku z drzewa herbacianego, często bywało ograniczanie jego roli jedynie do dezynfekcji ran świeżych oraz trudno gojących ran zakażonych patogenami. Choć faktycznie jest to jego najmocniejsza właściwość, to posiada on wiele innych równie cennych. Wraz z rozwojem wiedzy, w trakcie czasie licznych badań naukowych dowiedziono także inne korzyści tego olejku, zarówno do inhalacji i kuracji górnych dróg oddechowych. Stosowany jest także doustnie jako leczenie zakażeń układu moczowego. Znakomicie sprawdza się również w dolegliwościach dermatologicznych i ginekologicznych.  

Zakażenia skóry bakteriami to bardzo często spotykane zjawisko. Niestety też w wielu przypadkach są to przypadłości trudne do leczenia. Wobec tych problemów z pomocą przychodzi nam natura w postaci olejku z drzewa herbacianego. Jego propagatorem i osobą, która sprowadziła z Australii do Europy, był brytyjski żeglarz i odkrywca, James Cook. Geneza nazwy drzewo herbaciane podaje, że żeglarz przyrządził napój podobny smakiem do znanej już wówczas herbaty, a wywar z drzewa herbacianego, zabarwił napój na kolor podobny do koloru herbaty. Napotkani australijscy Tubylcy przekazali podróżnikowi informację o niezwykłych właściwościach rośliny, które w toku późniejszych licznych badań się potwierdziły. Jego wykorzystanie w Europie do celów antybakteryjnych wzrosło na początku XX wieku. W okresie II wojny światowej, na stałe zagościł jako środek odkażający rany w apteczkach żołnierzy. Z kolei w Australii z której pochodzi, był stosowany w fabrykach amunicji, jako dodatek do oleju używanego w obrabiarkach. Miało to znacząco zmniejszyć skalę licznych zakażeń wywołanych przez bakterie i grzyby u robotników pracujących przy wytwarzaniu elementów wyposażenia broni. Jest on najlepszym produktem roślinnym jaką poznała ludzkość w działaniu antyseptycznym. Olejek herbaciany stosowany jest też z powodzeniem w leczeniu ciężkich zmian chorobowych skóry spowodowanych cukrzycą, ropni skórnych, zanokcicy paznokci, paciorkowców i gronkowców.   

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najdokładniej zbadanych olejków eterycznych. Amerykański naukowiec Henry Feinblatt przeprowadził badania na grupie 25 osób, które zmagały się z problemem czyraków. Jak się okazało po zastosowaniu u chorych terapii z podaniem olejku z drzewa herbacianego, tylko u jednej występowała dalsza konieczność zabiegu chirurgicznego. Pozostałe 24 osoby, u których smarowano zmiany chorobowe metodą pędzelkową, spowodowało to wyraźne zmniejszenie dolegliwości związanych z występowaniem czyraków. W kolejnym etapie leczenia wynoszącym dwa tygodnie, u 15 chorych doszło do całkowitego zaniku czyraków. W jednocześnie obserwowanej 10 osobowej grupie kontrolnej, u której nie zastosowano podania olejku z drzewa herbacianego, Feinblatt stwierdził, że połowa chorych tj. 5 osób wymagała operacji chirurgicznej z uwagi na pogorszenie stanu. U kolejnej połowy objawy pozostały na niezmienionym, problematycznym i uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie stanie. Badanie te jasno dowiodły wyjątkową skuteczność olejku z drzewa herbacianego w przypadku czyraków.

Kolejnym badaczem, którego zafascynowała moc olejku z drzewa herbacianego, był doktor Paul Belaiche. Ten francuski naukowiec, uzyskał bardzo zadowalające rezultaty leczenia przy pomocy olejku tea tree w przypadku liszajca zakaźnego. Jest to trudna do leczenia choroba bakteryjna występująca na skórze, wywoływana przez paciorkowce i gronkowce. Zazwyczaj spotykana jest u dzieci, choć nie omija również dorosłych. Jest wysoce zakaźna a często miejscem w którym dochodzi do zakażeń są szkoły, przedszkola, żłobki, lub inne miejsce skupisk dla dzieci. Belaiche dowiódł, że stosowanie 3 razy dziennie  olejku z drzewa herbacianego w przypadku liszajca i trądziku ropowiczego w ciągu 3 miesięcy spowodowało całkowite wyleczenie i ustąpienie objawów u chorych dotkniętych tymi dolegliwościami.

Doświadczenia z użyciem olejku z drzewa herbacianego pozwoliły na poznanie jego dobroczynnych właściwości z zakresu ginekologii. Jak wiadomo miejsca intymne są szczególnie narażone na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego też zastosowanie produktów, które mają go w swoim składzie pomogą w zwalczaniu zapalenia pochwy zarówno o podłożu bakteriologicznym jak i grzybowym. Co jednak bardzo interesujące wspiera eliminację wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Badania na grupie ponad 100 kobiet dowiodły, że roztwory z olejku herbacianego stosowane np. poprzez nasączonego tamponu pozwoliły na eliminację dolegliwości bólowych, upławów i świądu, sama zaś pochwa oczyszczała się z ropnych wydzielin. Olejek z drzewa herbacianego przywraca też prawidłową florę bakteryjną.  

Niezwykła siła olejku z drzewa herbacianego działa skutecznie eliminując grzybice, zarówno wywołaną przez dermatofity i drożdżaki. Amerykańska Dr Lynn Walker przebadała 60 osób zmagających się z chorobami grzybiczymi. Stosowała u nich olejek w postaci nierozcieńczonej wraz z maścią i roztworem. Ustąpienie całkowite dolegliwości lub nie powodujące objawów dotyczyły aż u 58 pacjentów, co stanowiło 98 % chorych. W dodatku co było kolejną znakomita wiadomością, zastosowanie olejku spowodowało ustąpienie brzydkiego zapachu związanego z poceniem się stóp. W wielu innych badaniach skuteczność leczenie dolegliwości grzybiczych potwierdziły wyniki jakie uzyskała Dr Walker.        

   Produktami, które bardzo dobrze sprawdzają się w dolegliwościach dermatologicznych i ginekologicznych, przeznaczone do inhalacji i kąpieli z dodatkiem i na bazie olejku z drzewa herbacianego są :

żele do smarowania i mycia

- kremy antybakteryjne

- olejki do inhalacji, smarowania i kąpieli

- mydła antybakteryjne

- szampony myjące i przeciwłupieżowe

- balsamy i spraye do stóp i nóg  pomagające złuszczać pękające pięty

Wymienione wyżej potwierdzone badaniami naukowymi fakty jednoznacznie wskazują na korzystne działanie olejku z drzewa herbacianego. Znalazły one uznanie wśród renomowanych gabinetów kosmetologicznych i podologicznych. Wśród doświadczeń gabinetowych jak i osób, które go stosowały są liczne przykłady na jego korzystne działanie także wobec trudno gojących się ran, zanokcicy, zmian żylakowych nóg. Pomaga też w leczeniu suchej i popękanej skóry. Na szczególna uwagę zasługuje aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku herbacianego. Radzi on sobie skutecznie z ziarenkowcami i pałeczkami gram dodatnich i gram-ujemnych grzybów pleśniowych, grzybów drożdżopodobnych (aft, zajadów) i dermatofitów o podłożu tlenowym jak i beztlenowym. Wspiera walkę z dolegliwościami takimi jak egzemałuszczyca, półpasiec, rumienie, wirus opryszczki w tym opryszczki narządów płciowych. W wielu przypadkach patogenów odpornych na antybiotyki i chemioterapeutyki wykazuje on większą skuteczność, niż powszechnie dostępne leczenie farmakologiczne. Jego stosowanie w sposób znaczny wspiera i uzupełnia leczenie konwencjonalne. Następuje efekt synergizmu leczenia tradycyjnego i wsparcia go naturalną metodą jaką jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego. W dobie coraz większego problemu z lekoodpornością wielu patogenów zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, może przynieść znaczącą poprawę stanu zdrowia i redukcji kosztów leczenia farmakologicznego.  

 

Źródła :

 1. Kędzia B., Alkiewicz J., Han S. Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. II. Zastosowanie leczniczeBorgis - Postępy Fitoterapii 3/2000, s. 33-37
 2. Garbusińska A., Mertas A., Szliszka E., Król W., Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. I, Postępy Fitoterapii 3/2011

Opinie i oceny klientów

 • Jakość produktu
  0%
 • Jakość obsługi
  0%
 • Koszty dostawy
  0%
 • Zgodność z opisem
  0%