środa, 04 marzec 2020 22:49

Co włosy i paznokcie powiedzą Ci o Twoim zdrowiu ? Wyróżniony

Włosy i paznokcie są naszą wizytówką. Wraz z zadbaną cerą i ubiorem w sposób znaczny decydują o naszym wyglądzie zewnętrznym. Jednak włosy i paznokcie nie tylko stanowią o naszym, dobrym lub złym wizerunku. W bardzo wielu przypadkach wysyłają sygnały i informują o naszym wewnętrznym stanie zdrowia.Często są lustrzanym odbiciem sytuacji panującej w naszym organizmie. Nie lekceważmy więc znaków, jakie przekazują nam nasze włosy i paznokcie. Mogą one pomóc w diagnozie wielu chorób czy zaburzeń homeostazy ( utrzymania względnej równowagi wewnętrznej).


Setki milionów ludzi doświadczają problemów spowodowanych utratą włosów. Na jakość i kondycję zarówno włosów jak i paznokci ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • dietę
  • przyjmowane leki
  • aktywność fizyczna,
  • poziom stresu
  • zażywane używki
  • jakość powietrza którym oddychamy
  • odpowiednią suplementację

 

Włosy w liczbach

Ilość mieszków włosowych jaki posiada człowiek waha się od około 100 do 150 tysięcy. Z każdego mieszka włosowego w ciągu całego życia wyrasta od około 20 do 30 pojedynczych włosów. Liczba mieszków jest stała i w normalnych warunkach nie ulega zmianom wraz z upływem lat, taka zmiana możliwa jest jedynie w drodze przeszczepów. Włosy na głowie rosną wolniej, niż chociażby włosy na brodzie u mężczyzn – tempo przyrostu włosa na głowie wynosi ok. 1 cm w skali miesiąca. Włosy na głowie wraz z wiekiem ulegają procesom degeneracyjnym.
Każdego dnia wypada nam od 50 do nawet 150 włosów. Jest to normalne zjawisko biologiczne człowieka. Cebulka włosów osadzona jest na głębokości kilku milimetrów, czyli na trasie przebiegu naczyń krwionośnych i nerwów, które zapewniają ich sprawne odżywianie.
W przypadku, gdy nasza dieta będzie niezdrowa i nie zapewniająca odpowiedniego odżywienia, również włosy staną się źle odżywione i odbije się to na ich kondycji. Na zły stan włosów mogą wpłynąć niezdiagnozowane choroby. Nagła i liczna utrata owłosienia może być sygnałem licznych chorób, w tym chorób zakaźnych, problemów nowotworowych, zmian hormonalnych, chorób wątroby, cukrzycy oraz depresji. Stopniowe pogarszanie się jakości włosów często występuje w przypadku chorób przewlekłych, wśród których wyróżnić można problemy z tarczycą.

Ładny wygląd włosów świadczy, że są to zazwyczaj również zdrowe włosy i również ogólnie nasze zdrowie jest dobre. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ich jakość jest zazwyczaj odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia oraz nastroju. Włosy nie biorą udziału w procesach metabolicznych i nie ulegają zmianom biologicznym. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na badanie i analizę włosów pod kątem stężeń pierwiastków śladowych, jako badania alternatywnego dla badań krwi i moczu. Efektem takiego badania, może być wyodrębnienie ponad 35 pierwiastków oraz określenia ich ewentualnych niedoborów, a w konsekwencji skuteczniejszego leczenia poprzez zmianę diety.

 

Obserwuj swoje paznokcie!


Paznokcie to wytwory rogowe skóry tworzące się już w okresie płodowym. Zwiększają swoją wielkość współmiernie do wzrostu palców i rąk i stóp. Paznokcie są unerwione. Choć zajmują niewielką powierzchnie ciała to pełnią one bardzo ważne funkcje m.in. chronią one zakończenia nerwowe palców oraz zabezpieczają przed wnikaniem drobnoustrojów. W blisko 95 % składają się z białek keratyny oraz w pozostałej części z wapnia, lipidów i wody. Zmiany w strukturze i widoczne odstępstwa w wyglądzie paznokci mogą być spowodowane ich niewłaściwą pielęgnacją, złym odżywianiem, ale również tak jak w przypadku włosów chorobami dotykającymi pojedyncze tkanki, narządy lub zajmujące całe ciało. Warto jest więc się przyglądać kondycji naszych paznokci, bo pełnią one ważną funkcję diagnostyczną.
Zdrowe paznokcie są gładkie, odporne na złamania i mają jednolity różowy kolor. Tylko niektóre i dość nieliczne patologiczne zmiany w strukturze paznokci, są objawami chorób dermatologicznych. Najczęstszym dermatologicznym schorzeniem paznokci jest grzybica. Gdy mamy wątpliwości i niepokoją nas problemy z paznokciami oraz mamy podejrzenie, że może być to grzybica udajmy się po poradę do dobrego dermatologa. 

Za zmiany w strukturze paznokcie może odpowiadać stan chorobowy, o którym nie mieliśmy pojęcia

 

Równie poważną sprawą jak choroby dermatologiczne, są również choroby wewnętrzne jakie mają odzwierciedlenie w zmianach struktury paznokci. Może świadczyć o tym ich kształt. Jednym z nich są paznokcie w kształcie zegarka. Płytka paznokciowa jest najczęściej okrągła i uwypuklona, kształtem przypominająca szkiełka od nadgarstkowego zegarka. W wielu przypadkach występuje wraz z powiększeniem końców palców, potocznie nazywanym jako palce dobosza. Tego rodzaju kształt paznokci, może oznaczać choroby związane z marskością wątroby, wrodzone choroby serca, ciężkie choroby płuc oraz zaburzenia związane z układem pokarmowym. Kolejnym nietypowym kształtem jakie mogą mieć paznokcie są te, które przypominają łyżeczkę. Kiedy płytka paznokcia jest wklęsła a brzegi uniesione do góry w wielu przypadkach mogą oznaczać problemy związane z niedoborem żelaza we krwi, a nawet ciężką postać tego niedoboru - anemię. Taki odbiegający od normy kształt paznokci, może również świadczyć o problemach hormonalnych. W przypadku podejrzeń zmian hormonalnych warto skorzystać z porady endokrynologa.


Paznokcie przypominające w kształcie rurkę są zazwyczaj pogrubione a wzdłuż brzegów bywają zawinięte w kształt rulonu. Pod płytką paznokcia gromadzi się często zrogowaciały naskórek. Tego typu zmiany w obrębie płytki paznokciowej może świadczyć o chorobach dziedzicznych, które objawiają się
nienaturalnym procesem rogowacenia skóry rąk i stóp. Paznokcie szponowate również mogą sygnalizować nam toczący się wewnątrz organizmu proces chorobowy. Wówczas płytka paznokci bywa znacznie pogrubiona, ma tendencję do wydłużania się i zaginania niczym szpony u drapieżnych ptaków. Często towarzyszy im zmiana koloru, z prawidłowego różowego na odcienie żółci i szarości. Tego typu zmiany mogą mieć związek z przebytymi urazami, świadczyć o problemach krążeniowych lub długotrwałego ucisku na paznokieć, jak ma to często miejsce w przypadku nieodpowiednio dobranego obuwia.
Również zauważalne na paznokciach białe plamki oraz przebarwienia mogą świadczyć o procesach chorobowych toczących się wewnątrz organizmu, a także niedoborach substancji odżywczych. Występowanie białych plamek na paznokciach nazywany jest leukonychią. Białe plamki powstają jako efekt uszkodzenia łożyska paznokciowego, będącego skutkiem niedożywienia bądź niewystarczających ilości substancji odżywczych głównie cynku i białka. Bywa także wynikiem powikłań po zatruciu metalami ciężkimi. Może także świadczyć o chorobach skóry, takich jak łysienie plackowate, rumień wielopostaciowy i łuszczyca. Leukonychia bywa także pokłosiem ziarnicy, ciężkiego złośliwego nowotworu układu limfatycznego.
Wśród innych chorób, które dają objawy w postaci zmianach w strukturze na paznokciach zalicza się do nich m.in. anemia sierpowata, egzema, niedokrwistość, niewydolność nerek, twardzina i zapalenie skórno-mięśniowe.

Podsumowując należy stwierdzić, że włosy i paznokcie to niezwykle cenne źródło wiadomości o naszym wewnętrznym stanie zdrowia i potencjalnie
występujących chorobach całego organizmu. To ciągle niedoceniany jeszcze diagnostyczny bank informacji. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze złą
kondycją naszej wizytówki zewnętrznej jaką są włosy oraz paznokcie, nie walczmy jedynie z objawem zewnętrznym. Nie bagatelizujmy przyczyn, chorobowych które mogą być ukryte wewnątrz naszego ciała.

 

Piśmiennictwo :
Włosy u trychologa , Moje Zdrowie nr 8 (73) październik 2016

Redagował Piotr