wtorek, 07 styczeń 2020 15:57

Kolagen rybi – co musisz wiedzieć? Wyróżniony

Organizm każdego człowieka zbudowany jest z komórek. Miliardy komórek tworzą tkanki odpowiadające za funkcje życiowe. Głównym budulcem tkanek są białka czyli wielocząsteczkowe substancje składające się z aminokwasów. Ciało człowieka składa się blisko w 70% z wody, cała reszta to głównie białka kolagenowe. Nic więc dziwnego, że kolagen jest białkiem o wyjątkowym znaczeniu dla zdrowia człowieka. Białko to występuje głównie w kościach, stawach, zębach, ścięgnach i skórze. Odpowiedzialny jest również za przekazywanie impulsów nerwowych.

 

Proces powstawania i przyswajania kolagenu jest złożony. Bierze w nim udział wiele enzymów, z których niezwykle ważną rolę pełni witamina C. W każdym dobry suplemencie z kolagenem powinna być dodana witamina C i stosowana jednocześnie. Badania wykazały, że wraz z wiekiem już nawet po 25 roku życia więcej komórek kolagenu w ludzkim organizmie obumiera niż jest ponownie  produkowane. Z upływem lat dochodzi do stopniowego osłabienia regeneracji włókien kolagenowych. Następuje postępujący u każdego człowieka proces starzenia. Tkanki zaczynają być słabsze i mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Następuje osłabienie kości i zębów. Co można zaobserwować u starszych osób wraz z wiekiem stajemy się coraz niżsi, gdyż krążki międzykręgowe kręgosłupa (dyski) składają się głównie z wody i kolagenu, a jego ubytek powoduje zmniejszenie wzrostu. Spłaszczenie dysków powoduje różnego rodzaju uciski i patologie we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Niekiedy powoduje porażenia nerwów obwodowych.

Nasza skóra z wiekiem zmniejsza swoja elastyczność co powoduje powstawanie nieestetycznych zmarszczek, a nawet bruzd. Zmniejszona produkcja własnego kolagenu jest też przyczyną  osłabienia i utraty włosów. Dzieje się tak ponieważ  włosy są zbudowane z keratyny i  kolagenu. Kolagen spaja elementy komórkowe, dzięki czemu nadaje skórze głowy oraz włosom blasku i objętości. Jego brak będzie powodował ich łamliwość, małą objętość i skłonność do wypadania.  Kolagen ponadto bierze udział w procesie gojenia ran. To  właśnie głównie włókna kolagenowe biorą udział w szybkim i prawidłowym zroście skóry po skaleczeniu. Kolagen pomoże także w redukcji i przywróceniu właściwego kolorytu bliznom. 


Kolagen przyspiesza regenerację tkanek przy skaleczeniach czy urazach.

Kolagen występujący w kościach zwiększa ich wytrzymałość i odporność na złamania czy stabilizuje chrząstki stawowe, zaś jego brak prowadzi do zwyrodnień stawowych znajdujących się w całym ciele człowieka. Na największe obciążenie narażone są stawy najczęściej używane tj. stawy kolanowe, biodrowe, krzyżowe, a także stawy w dłoniach i ramionach. Kolagen przeciwdziała osteoporozie i łagodzi bóle mięśni. Ma ogromny wpływ na jakość widzenia i krążenie krwi w gałce ocznej. Zalecany jest osobom mającym problem z suchością oka i pracującym dużo przy komputerze oraz w pomieszczeniach klimatyzowanych. Badania dowodzą, że redukuje obrzęki i poprawia pracę układu krążeniowego. Wpływa również korzystnie na odpowiedni poziom cholesterolu. Oznakami procesu starzenia, a jednocześnie niedoborem kolagenu będą  więc takie oznaki jak słabe kości, zmarszczki, cellulit, obrzęki , słabe włosy i łamliwe paznokcie, osłabione zęby, trudność gojenia ran. 

Wszystkie wymienione wyżej dolegliwości zdrowotne wynikają głównie z procesu starzenia organizmu i złego trybu życia człowieka.  Niestety mimo wysiłków naukowców nie udało jeszcze  się całkowicie zatrzymać procesu starzenia.  Można go jednak w znacznym stopniu zahamować poprzez suplementację odpowiedniego kolagenu.  Kolagen jest składnikiem dość trudno przyswajalnym z pożywienia. Można go znaleźć głównie w galaretach, rybach w galarecie, nóżkach cielęcych, giczach, skórach rybich i zwierzęcych, a także w naturalnych pasztetach. 

            Najbardziej odpowiednim produktem do suplementacji jest kolagen typu I czyli kolagen rybi. Jego wyjątkową zaletą jest dużo większa wchłanialność niż kolagenu drobiowego, wieprzowego i wołowego i każdego innego odzwierzęcego. Wchłanialność kolagenu rybiego jest nawet blisko 2 krotnie wyższa.

Kolagen rybi cechuje transdermalność. Oznacza to, że jego budowa DNA jest bliźniaczo podobna  do DNA kolagenu ludzkiego. W kolagenie rybim dzięki odkryciu polskich naukowców wyróżniono tzw. potrójną helisę. Dzięki zachwytem nad kolagenem rybim i jego badaniom wielokrotnie dowiedziono jego dużo lepsze przyswajanie niż kolagenów zwierzęcych. Podczas rozpadu potrójnej helisy peptydy pobudzają naskórek i stymulują fibroplasty do produkcji kolagenu własnego organizmu człowieka. 

Kolagen rybi ma mniejsza budowę oraz masę cząsteczki od kolagenu zwierzęcego dzięki czemu łatwiej pokonuje barierę jelita i nie zostaje wydalony jak bywa w przypadku zwierzęcego. Zostaje dobrze wchłonięty do krwiobiegu. Najwięcej można go znaleźć w rybiej skórze oraz łuskach co powoduje, że pozyskanie go z mięsa ryby jest dość trudne, gdyż to właśnie te części ryby w procesie obróbki są zazwyczaj usuwane. Kolagen rybi cechuje się znaczną zawartością proliny, glicyny i hydrokyprocyliny, która aktywuje proces regeneracji skóry, kości, stawów połączeń nerwowych i syntezy kolagenu. Kolagen rybi jest produktem całkowicie bezpiecznym, co potwierdziły liczne badania naukowców zarówno polskich jak i z renomowanych ośrodków zagranicznych. Jest hipoalergiczny to znaczy że nie stwierdzono po jego używaniu reakcji alergicznych.

Stosowany powinien być głównie zarówno przez osoby w średnim wieku jak i osoby starsze. Osoby młode, u których z racji na wiek odnowa kolagenu jest zachowana, w większości przypadków nie muszą stosować dodatkowej suplementacji kolagenu, jeśli w swojej zróżnicowanej zdrowej diecie pamiętają o produktach zawierających kolagen. Przy wyborze kolagenu rybiego ważne jest aby  zwracać uwagę na to aby był pozbawiony konserwantów i niepotrzebnych dodatków - był naturalny. Dobrze o czym warto jeszcze raz  przypomnieć gdyby wybrany suplement był z dodatkiem naturalnej witaminy C np. pochodzącej z aceroli lub dzikiej róży, które są naturalną skarbnicą tej witaminy. Dodatkowym atutem byłoby to gdyby  miał w swoim składzie kwas hialuronowy, siarczan glukozaminy oraz krzem. Taka kompozycja sprawia, że byłoby to całościowe połączenie odpowiednich składników.


Wysokiej jakości witamina C jest niezbędna do prawidłowej syntezy kolagenu przez nasz organizm

Kolagen morski występuje zazwyczaj w postaci kapsułek, proszków oraz w formie płynnej. Zaleca się aby kolagen był w formie płynnej lub w postaci proszku gdyż np. w formie tabletek może zawierać niepotrzebne wypełniacze i stabilizatory, których nasz organizm nie potrzebuje. Suplementacja kolagenem rybim zwanego również kolagenem morskim przyspieszy odbudowę tkanki chrzęstnej, zregeneruje stawy i pomoże w chorobie zwyrodnieniowej. Poprawia też pracę układu pokarmowego pomaga w redukcji nadkwasoty żołądkowej. Pomaga w redukcji szkodliwych bakterii oraz wykazuje działanie antyhistaminowe co jest bardzo wskazane w leczeniu objawowym chorób alergicznych.  

Stosowanie kolagenu rybiego nie tylko pozwoli nam na zachowanie jak najdłużej atrakcyjnego i młodego wyglądu. Głównym zadaniem kolagenu rybiego jest ogólna poprawa stanu zdrowia, gdyż jak widać, kolagen wpływa niezwykle korzystnie na wiele czynności życiowych.
Połączenie dobrego zdrowia z pięknym wyglądem to gwarancja zadowolenia i osobistej satysfakcji.