wtorek, 04 czerwiec 2019 09:59

Majowe pożytki, pierwszy cenny pokarm dla pszczół Wyróżniony

Maj, czas pierwszych, wiosennych pożytków już za nami. Choć w tym roku wiosna była nieco kapryśna, najpierw w większości Polski było bardzo sucho, a później deszczowo, pszczółki pracowicie kolekcjonowały pierwszy nektar i pyłki. Jak co roku w maju, dominującym kolorem na terenach rolniczych, a także na łąkach jest wszechobecny żółty. To oczywiście za sprawą dwóch głównych majowych pożytków, którymi są rzepak oraz mniszek. Bardzo cenny jest rzepak, który uprawiany jest jak najbardziej ekologicznie, najlepiej oczywiście w 100%. Są firmy, które tłoczą na zimno oleje z ekologicznego rzepaku i potrzebują do tego, co oczywiste, ekologicznie uprawianego rzepaku.

 

Z mniszkiem natomiast jest nieco inna sytuacja,z uwagi że jest to pospolicie rosnący chwast, nie jest tak narażony na traktowanie herbicydami, fungicydami i innymi środkami ochrony roślin, których zapewne nie chcielibyśmy aby trafiały do nektaru ani pyłku nawet w śladowych ilościach. Inna sprawa, że wspomniane substancje niszczą lokalne ekosystemy, a nieumiejętne użyte, co nie jest takie nieoczywiste, unicestwiają życie na roślinach. Wróćmy natomiast do samego miodu...

Miód rzepakowy, trochę niedoceniany przez konsumentów, może dlatego, że z uwagi na sporą ilość pożytków i dość wysoką wydajność miodową(od ok. 80 do nawet 250kg/hektar), jest go w Polsce bardzo dużo. Niektórych odstrasza barwa, która po kremowaniu(procesowi wolnego mieszania) staje się jasno żółta, dla nie których wręcz biała. Nie raz spotkaliśmy się określeniem" -co to za miód? - wygląda jak smalec!". Kremowanie, otóż miód rzepakowy z reguły się kremuje, ponieważ gdy tego się nie zrobi, bardzo szybko krystalizuje i staje się bardzo twardy. Dzięki temu procesowi, mamy miodzik o jednolitej, bardzo kremowej konsystencji, który idealnie nadaje się np. do smarowania pieczywa, jedzenia prosto z łyżeczki i jak tylko chcemy. W składzie nektaru a także miodu z rzepaku występują  cenne olejki eteryczne, różnego rodzaju flawonoidy, biopierwiastki, witaminy z grupy B, np witamina B3 (PP), a także witamina C oraz K. Zawiera także cholinę, kumarynę, saponiny, a także niewielkie ilości alkaloidów. 

Miód z rzepaku ma szerokie zastosowanie w żywieniu.

Z uwagi na wysoką zawartość, łatwo przyswajalnych przez organizm ludzki, naturalnych cukrów prostych, stanowi cenną odżywkę pomocną w regeneracji w stanach wyczerpania fizycznego oraz psychicznego. 

Smak miodu rzepakowego jest słodki, aromat kwiatów lekko wyczuwalny. Polecany dla miłośników miodu o niezbyt wyrazistym i głębokim smaku. Jest bardzo delikatny, dlatego też idealni sprawdza się jako pierwszy miód dla naszych pociech, oczywiście tych po pierwszym roku życia. Na początku w małych, rozsądnych ilościach. Z uwagi na swój skład fizyko-chemiczny polecany jest szczególnie dla osób z dolegliwościami układu krążenia, w tym miażdżycy czy niewydolności mięśnia sercowego. A także układu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy czy wątroby. Warto sięgnąć po miód rzepakowy także przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych. 

Dodatkowym atutem jest jego przystępna cena, którą można sprawdzić klikając tu:

Miód mniszkowy, czyli z kwiatu mniszka lekarskiego kwitnącego na żółto prawie cały sezon wegetacyjny jeśli tylko sprzyjają temu warunki pogodowe.

Najbardziej obficie, w zależności od pogody, na przełomie kwietnia i maja na łąkach, nieużytkach, sadach i ogrodach. Każdy chyba ma go przed oczami gdy słyszymy bardziej potoczną nazwę, mlecz. Choć w rzeczywistości mlecz i mniszek lekarski to dwie inne rośliny. Oczywiście w uprawach mniszek uznawany jest za chwast, jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i często porasta nawet drogi polne i utwardzane.

Ten często spotykany chwast jest pełen witamin A, B, C i D, a także minerałów, takich jak żelazo, potas i cynk. Zawiera również flawonoidy, takie jak luteolina, apigenina i izokwercytryna (związek podobny do kwercetyny), a także kwas kawowy i kwas chlorogenowy. Mniszek lekarski zawiera również terpenoidy, triterpeny i seskwiterpeny. Prawda że bogaty skład jak na taki niepozorną roślinę? 

Może wydajność miodowa mniszka lekarskiego nie jest zachwycająca w porównaniu do kwitnącego w podobnym czasie rzepaku, bo jest to około 20kg/hektar ale pozwala to pszczołom zachować zróżnicowaną dietę. Natomiast jeśli chodzi o wydajność pyłkową to jest ona imponująca i wynosi nawet do 250kg/hektar, dlatego też pierwsze wiosenne pyłki, pszczoły najczęściej zbierają z mniszków, co jest widoczne gołym okiem jeśli umiejętnie potrafimy obserwować przyrodę. 

Niektórzy wykorzystują kwiaty mniszka jako surowiec zielarski do przyrządzenia syropu mniszkowego na bazie cukru, często, co ciekawe, nazywając go miodem mniszkowym, co nie jest zgodnie z prawdą. Jedyny miód mniszkowy może być zebrany przez pszczoły i tego się trzymajmy. 

Co wyróżnia miód mniszkowy? Na pewno dość delikatny, dla nie których mdły smak, jasnożółty kolor. Ma wysoką aktywność biologiczną ze względu na bogaty i zróżnicowany skład samego nektaru z mniszka. Należy mimo wszystko do miodów dość rzadko występujących. Powinien być włączony do codziennej zbilansowanej diety przy dolegliwościach trawiennych, wspomagająco przy chorobach żołądka, wątroby oraz dróg żółciowych. 

Miód mniszkowy i rzepakowy często występują razem w połączeniu. Wiadome jest, że pszczoły, tak jak ludzie, potrzebują zróżnicowanej diety, dlatego jeśli tylko koło pola rzepaku przypadło obfite kwitnienie mniszka lekarskiego, chętnie korzystają z tej okazji. Nigdy nie znajdziemy miodu w 100% z jednego źródła nektaru. 

Sprawdź dostępność i cenę prawdziwego miodu mniszkowego, kliknij tu:

 

Wskazówki:

  • Wybierając miód, kierujmy się zdrowym rozsądkiem
  • Wybierajmy sprawdzone pasieki i sklepy
  • Prawdziwy miód ulega naturalnemu procesowi krystalizacji( potocznie scukrzenia)
  • Jeśli miód nie jest skrystalizowany po 3 miesiącach od daty rozlania(chyba że jest to miód akacjowy lub spadziowy) to powinno to wzbudzić nasz niepokój 
  • Pamiętajmy że Polski miód ma swoja wartość i jego ceny w zależności od odmiany wahają się od 25-100zł/kg
  • Czytajmy etykiety. Na etykiecie koniecznie muszą być podane dane pasieki, data zbioru, ewentualnie data rozlewu miodu, a także dane skąd pochodzi miód
  • Oferowanie miodu mieszanego np. Polski z miodem z innych krajów z UE lub/i spoza UE jako tylko polskiego jest niezgodnie z prawem. Miód musi być rzetelnie opisany.