Czwartek, 27 sierpień 2020 13:26

Jak wspomóc samoregenerację swojej wątroby Wyróżniony

Wątroba jest częścią układu pokarmowego i największym z narządów jaki znajduje się w ludzkim ciele. Zajmuje ona od 2 do 5 % masy człowieka, co daje około półtorej kilograma rzeczywistej wagi. Jej towarzyszem jest woreczek żółciowy, który ma za zadanie przechowywanie żółci. Wątroba znajduje się tuż pod przeponą, która oddziela ją od serca i płuc. Wykonuje w naszym ciele niezwykle istotne misje. Badania naukowe dowiodły, że pełni ona ponad 500 funkcji w organizmie człowieka. Do jej głównych zadań należą metaboliczne procesy trawienia. To w jej wnętrzu dochodzi do przemiany dostarczanego pokarmu do poziomu związków, które są budulcem tkanek człowieka i zaopatrzeniem energetycznym dla całego organizmu. W wątrobie ma miejsce przeobrażania się białek, tłuszczów, węglowodanów, hormonów a także rozkład substancji chemicznych i toksyn. Wątroba skutecznie neutralizuje niebezpieczne dla organizmu substancje w tym alkohol, używki i pozostałości leków. Amoniak, który jest toksyczny przemienia w mocznik, zaś szkodliwe puryny w kwas moczowy. Przy udziale kwasu glukuronowego (którego bogactwem jest np. kombucha), wiąże ze sobą wiele substancji chemicznych. Wątroba pełni również funkcje zapasowe. Gromadzi energię występującą w formie glikogenu, żelaza, miedzi oraz witamin m. in A, C, D, E i B12. Kolejna funkcją wątroby jest wydzielanie substancji żółtego koloru. Znajdujące się w wątrobie komórki – hepatocyty, odpowiedzialne są za wytwarzanie żółci, która ma znaczący wpływ w trawieniu oraz przyswajaniu tłuszczów. Wątroba jest bardzo ważnym gruczołem zapewniającym termoregulację i zapewnia ciepło (wypływająca z wątroby krew jest o 1 stopień wyższa od wpływającej). O wątrobę należy dbać regularnie i w sposób prewencyjny. Niestety choroby wątroby mogą być łatwo przegapione. Dlaczego tak się dzieje? Bowiem wątroba nie wywołuje dolegliwości bólowych, gdyż jej miąższ jest nieunerwiony. We wstępnych i średnio zaawansowanych stadiach problemów z wątrobą można odczuwać zaparcia, miewać wzdęcia, mdłości i biegunki. Następuje wolniejsza przemiana materii, pojawia się nadwaga i otyłość. Zauważalny może być wzrost łaknienia na słodycze. Pojawiający się ból, który może sugerować, że pochodzi z wątroby jest bardzo ryzykownym stanem. Znacznie powiększona wątroba i powiększenie otaczającej ją otrzewnej, uciska na sąsiadujące z nią organy i często daje objawy w bardzo zaawansowanym stadium choroby.

Jak widać wątroba jest niezwykle zapracowanym organem. Niestety zamiast ją wesprzeć, aby utrzymywała nasze zdrowie na jak najwyższym poziomie często niezwykle ją eksploatujemy. Współczesne tempo życia i marna jakość pożywienia, wzmaga problemy z jakimi musi uporać się nasza wątroba. Co jednak dość pocieszające i wyróżniające wątrobę na tle innych organów, są jej niezwykłe właściwości samoregenerujące. Jednak taka regeneracja, może trwać jedynie do pewnego czasu. Kiedy wątroba jest zbyt mocno przeciążona m.in. z powodu złej diety, alkoholu, chorób wirusowych (wirusowego zapalenia wątroby, opryszczkowego zapalenia wątroby), zatruć spowodowanych dostaniem się metali ciężkich i chemikaliów i nadwagi nie jest w stanie sobie z tym przeciążeniem poradzić. Dlatego warto ją wspomóc, bo jako jedyny narząd, nawet w przypadku usunięcia jej fragmentu np. w wyniku choroby, przeszczepu i urazu, potrafi w przeciągu kilku miesięcy odbudować się i powrócić do poprzedniego rozmiaru. Jeśli chcemy, aby nastąpiła samoregeneracja wątroby musimy wyeliminować szkodzące jej czynniki. Przede wszystkim można do twego zaliczyć do tego obciążającą wątrobę dietę. Należy ograniczyć spożycie dużej ilości, ciężkich, tłustych potraw, produktów typu fast food, wysoko przetworzonych towarów. Po raz kolejny kłania się tu czytanie etykiet oraz usunięcie produktów pełnych konserwantów, barwników i ulepszaczy. Aby wątroba mogła się zregenerować, należy również bezwzględnie zrezygnować ze spożywania alkoholu, bo to właśnie w niej następuje jego metabolizm. Nadużywanie alkoholu prowadzi do bardzo ciężkich schorzeń wątroby, jej stłuszczenia, zapalenia, powiększenia a nawet marskości. Alkohol zwłaszcza spożywany często i w dużych ilościach prowadzi do poważnych zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych i uszkadza komórki, zwłaszcza mitochondrium komórkowe.  

         Kolejnym czynnikiem, który mocno obciąża wątrobę są leki. Nie oznacza to jednak, że w obawie o pogorszenie stanu wątroby, trzeba zrezygnować z wszystkich, które stosujemy. Choć leki w dużej mają negatywny wpływ na wątrobę, to te które są nam niezbędne, można odstawić tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Gorszą sytuacją jest, gdy bez konsultacji szpikujemy się lekami dostępnymi bez recepty, kupowanymi w marketach, kioskach i stacjach paliw. Ponadto często stosujemy je bez zapoznaniem się z ulotką i sposobem dawkowania. Skrajną nieodpowiedzialnością wywołującą choroby wątroby a nawet zagrażających  życiu jest przyjmowanie leków i dodatkowo spożywanie alkoholu. Nawet w dobowych odstępach czasowych. Gdy przyjmujemy leki po dokładnej diagnozie lekarskiej i nie czujemy silnych skutków ubocznych oraz stosując się do dawek podanych przez producenta, mamy dużo wyższą pewność, że nasza wątroba poradzi sobie z usunięciem resztek metabolitów i pozostałości leków. 

         Oprócz porzucenia złych nawyków, dodatkowo możemy wesprzeć samoregenerację wątroby i woreczka żółciowego. Dieta jest najprostszą i najbardziej skuteczną metodą oczyszczenia wątroby. Zamiast jeść obficie 3 podstawowe  posiłki, jedzmy mniej ale częściej np. 5-6 razy dziennie. Zamiast smażenia, wybierzmy gotowanie na parze lub potrawy duszone na wodzie z dodatkiem olejów tłoczonych. Sięgajmy po produkty świeże, nawet te lekko przeterminowane mogą zawierać szkodliwe toksyny i powodować uszkodzenie wątroby. Zalecane jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw oraz wyciskanych soków owocowo-warzywnych (dieta sokowa). Ich zastosowanie daje duży odpoczynek nie tylko będącej zawsze na wysokich obrotach wątrobie, ale również jelitom. W następstwie takiego odżywiania, dochodzi do kumulacji soków żółciowych w woreczku. Pomaga to w usuwaniu kamieni żółciowych, złogów i cholesterolu.

Na wsparcie wątroby, bardzo wskazane są produkty pszczele. Szczególne zasługi mają miody odmianowe gryczany i mniszkowy. Te dwa miody cechuje wysoka zawartość choliny, która zabezpiecza wątrobę przed uszkodzeniami.  Również miody manuka, przyczyniają się do ochrony wątroby i poprawiają krążenie krwi. Jak wiadomo wątroba magazynuje węglowodany, których bogactwem są naturalne miody. Spożywając najlepszej jakości miody, wątroba zaopatrzona jest w znakomitej jakości surowiec magazynowy. Dlatego wyeliminujmy cukier rafinowany i jego pochodne np. słodycze z naszej diety i zastąpmy go  naturalnymi miodami.

Na usprawnienie pracy wątroby polecane są także pyłek i pierzga pszczela, które sprawdzają się w przypadkach przewlekłych zapaleń wątroby. Włączenie do diety produktów pszczelich, co udowodniono naukowo przyspiesza regenerację powłok wątrobowych, nawet w stadium marskości. Wskazane jest także stosowanie aloesu, który stymuluje oczyszczenie wątroby oraz jelit. W codziennej diecie warto też, zamiast kawy i czarnej herbaty pić rano na czczo szklankę ciepłej wody z cytryną oraz w trakcie dnia  zioła. Do najcenniejszych ziół wspomagających wątrobę należy zaliczyć ostropest plamisty. Zawiera on bowiem naturalną sylimarynę, będącą kompleksem flawonoidów. W postaci naturalnej sylimaryna jest znacznie korzystniejsza, niż pozyskana w drodze syntetycznej, dostępnej w większości leków na wątrobę. Sylimaryna zabezpiecza wątrobę przed zatruciem, usuwa toksyny i ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo regeneruje wątrobę, chroni ją przed marskością oraz nie dopuszcza do tworzenia się kamieni i złogów żółciowych. Kolejnym ziołem, które wspiera wątrobę jest karczoch. Jest on bogactwem przeciwutleniaczy i bardzo cennego dla wątroby prebiotyku – inuliny. Najbardziej wartościowe dla wątroby są liście i korzenie karczocha, bowiem tam dodatkowo występuje cynaryna, odpowiedzialna za wydzielanie żółci i oczyszczanie woreczka żółciowego. Ma ona też ogromne znaczenie dla obniżenia cholesterolu. Bardzo dobrym ziołem na usprawnienie pracy wątroby, jest także dziurawiec. Jego ziele powoduje rozluźnienie dróg żółciowych i minimalizuje ryzyko powstania kamieni. Dziurawiec najlepszy jest do picia w okresie jesienno-zimowym. Bowiem picie go w okresie wysokiej ekspozycji na słońce jest niezalecane.

Oprócz zdrowej diety pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia wpływają na redukcję wagi oraz poprawiają nastrój. Ponadto pomagają w szybszym usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Wsparcie wątroby zapewnią także techniki relaksacyjne, takie ja jak masaż (drenaż limfatyczny poprawiający przepływ płynów ustrojowych) i ograniczające stres np. aromaterapia.  

Pamiętajmy o potrzebie wsparcia naszej wątroby i pozwólmy, aby tak zapracowany organ, dzięki naszym dobrym nawykom, miał choć odrobinę wytchnienia. Z pewnością, gdy nasza wątroba będzie w dobrej kondycji, przełoży się to na lepszą jakość naszego zdrowia i samopoczucia.

Źródła  :

 1. Rogus M., Dlaczego warto oczyszczać wątrobę?, Czasopismo Harmonia, styczeń-luty 2020, s.70-71.
 2. Skalianskaja I.E., Wątroba. Skuteczne leczenie i oczyszczanie, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2020.

Opinie i oceny klientów

 • Jakość produktu
  0%
 • Jakość obsługi
  0%
 • Koszty dostawy
  0%
 • Zgodność z opisem
  0%