Czwartek, 23 lipiec 2020 11:01

Jak wybrać dobry miód? Na co zwracać uwagę? Wyróżniony

Naturalny, prawdziwy miód to znakomity produkt o licznych właściwościach prozdrowotnych. O jego walorach można byłoby pisać bardzo długo, bowiem wywiera dodatni wpływ na większość części naszego organizmu. Choć istnieje wiele gatunków i każdy ma swoje specyficzne działanie w określonych problemach zdrowotnych, to nie ma naturalnego miodu, który nie byłby dobry i nie wspierał naszego organizmu. Przede wszystkim większość naturalnych miodów wzmacnia układ krwionośny, serce oraz ma działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Miody poprawiają też odporność, regulują ciśnienie krwi, leczą wrzody żołądka, regenerują i odtruwają wątrobę, hamują stany zapalne, przyspieszają gojenie się ran, poprawią i ujędrniają skórę. Mamy coraz większą świadomość, że miód to nie tylko wspaniały produkt wpływający korzystnie na zdrowie, ale też znakomity zamiennik cukru. Z roku na rok coraz częściej gości on na naszych stołach. Większy popyt na miód wpływa na to, że potrzeba go coraz więcej. Niestety też wiele osób chce na marnej jakości towarze dobrze zarobić. Tak więc zakup prawdziwego i naturalnego miodu, może być coraz bardziej obarczone ryzykiem nabycia sztucznego i podrabianego miodu.

         Po pierwsze miód kupujmy tylko i wyłączenie i sprawdzonych źródłach. Unikajmy zakupów na niesprawdzonych stoiskach. Często mieszane są polskie miody ze sprowadzanymi z Chin i Ukrainy, znacznie gorszej jakości niż rodzime i bez możliwości sprawdzenia w jakich warunkach powstawały. W wielu przypadkach, są to warunki urągające nawet minimalnym standardom związanym z produkcją żywności. W Chinach do konserwacji miodu używany jest Chloramfenikol, bardzo toksyczny antybiotyk, powodujący uszkodzenie szpiku, anemię i obumieranie białych krwinek. Niestety trzeba być bardzo ostrożnym, bo chęć dodatkowego zarobku często bierze górę i miód jest mieszany nawet w pasiekach. Wybierajmy miody tylko i wyłącznie te, na których widnieje etykieta. Wówczas taki towar stanowi podstawę do ewentualnych reklamacji. Na etykiecie powinno się znajdować kilka bardzo ważnych informacji. Przede wszystkim musi znajdować się nazwa miodu odmianowego np. gryczany, lipowy, spadziowy itp. Tylko prawdziwy miód ma działanie lecznicze, dzięki bogactwu występujących w nim składników tj. witamin, minerałów, węglowodanów, olejków eterycznych i kwasów organicznych. Sztuczny miód będący źródłem pustych, nic nie wartych kalorii, będzie pozbawiony dobroczynnych substancji. Na opakowaniu powinna znajdować się także data zbioru miodu oraz data rozlewu miodu. Wówczas mamy większą gwarancję, że nie kupujemy miodu starego. Data spożycia miodu, to kolejna bardzo ważna informacja, bowiem miód najlepsze właściwości ma do 3 lat od momentu zbioru. Istotną rzeczą jest umiejscowienie pasieki z jakiej pochodzi miód. Dlaczego tak to istotna kwestia, świadczą tereny na jakich pszczoły zbierają materiał do produkcji miodu. Najlepiej, aby otoczeniem pasieki był obszar, który jest terenem czystym, bogatym w różnorodną roślinność, charakteryzujących się mnogością pożytków pszczelich. Starajmy się sprawdzać, czy kupowany przez nas miód pochodzi z pasieki oddalonych od zanieczyszczeń cywilizacyjnych i czy dominują wokół niej pola rolnictwa ekologicznego. Nie dajmy się nabrać na ładny wygląd etykiety, piękne pszczoły czy zdjęcia miodu i ula nie są gwarancją, że miód jest prawdziwy.

         W procesie wytwarzania miodu istnieje wiele czynników, które mają wpływ na jego ostateczną jakość. Bardzo wiele zależy od umiejętności i etyki pszczelarza, będącego opiekunem rodzin pszczelich. Musi on dbać o higienę w ulu, zdrowie rodzin pszczelich, odżywienie pszczół, jak też zabezpieczyć miejsce bytowania pszczół w okresie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Doświadczony pszczelarz, bądź miłośnik miodu jest w stanie po spróbowaniu miodu określić jego gatunek, wiek a nawet sposób przechowywania. Może także stwierdzić, czy zawiera jakiekolwiek inne dodatki, które w prawdziwym miodzie nigdy nie występują. Wzięty do ust prawdziwy miód zawsze jest słodki a następnie uwalniają się jego naturalne aromaty, świadczące o wysokiej jakości miodu. W przypadku wielu odmian głównie wrzosowym, gryczanym czy lipowym, powinna pojawić się lekko wyczuwalna nutka goryczy. W przypadku miodu sztucznego będącego mieszanką wody z cukrem i sztucznym zabarwieniem smak jest zawsze jednostajnie słodki. Miód na wierzchu wokół zakrętki słoika, powinien mieć lekki kożuch, podobnie jak na mleku, wówczas świadczy to o jego bardzo dobrej jakości.

         Krystalizacja to bardzo ważny element, po którym możemy rozpoznać naturalny i prawdziwy, a co za tym idzie wartościowy miód. Produkt naturalny w zależności od gatunku, krystalizuje się po upływie już kilku dni czy tygodni jak np. miód rzepakowy, do nawet do dwóch lat, tak długo krystalizacja trwa w przypadku miodu akacjowego. Jest to naturalny i pożądany mechanizm, a proces krystalizacji, nie ma żadnego negatywnego wpływu na walory odżywcze, ani działanie prozdrowotne miodu. Mając podaną datę rozlewu jesteśmy w stanie określić, czy miód jest naturalny czy sztuczny, bowiem tylko naturalny miód ulega krystalizacji. Sztuczny zawsze pozostanie w stanie płynnym. Część producentów stosuje metodę podgrzewania miodu w wysokich temperaturach, aby na stałe pozostał on w stanie ciekłym. Wystrzegajmy się takiego miodu, bowiem w procesie zbyt obfitego podgrzewania traci on niemal wszystkie właściwości lecznicze.

         Gdy zakupimy miód, a nie jesteśmy pewni czy jest to dobry, pełnowartościowy produkt możemy go poddać kilku eksperymentom, aby się o tym przekonać. Możemy wykonać jego sprawdzenie na podstawie jego rozpuszczalności w wodzie. Do szklanki chłodnej wody dodajemy łyżkę miodu. Miód sztuczny niemal od razu rozpuści się w wodzie. Prawdziwy miód będzie potrzebował sporo mieszania, aby się rozpuścił.

         Konsystencja strumienia miodu, może również pozwolić nam określić jakość posiadanego towaru. Aby to sprawdzić nabieramy łyżeczkę miodu ze słoika podnosimy ją do góry, a następnie pozwalamy na wytworzenie się strumienia opadającego produktu. Dobry naturalny miód będzie lał się jednostajnym, nieprzerwanym strumieniem. Produkt z którego powinniśmy od razu zrezygnować, będzie lał się przerywanym, niejednolitym strumieniem co sugeruje, że jest towarem sztucznym lub podrabianym. Zdarzają się jednak wyjątki np. miód mniszkowy(patoka), jest rzadki i może lać się przerywanym strumieniem. W tym przypadku ważna okazuje się kolejna właściwość miodu. Mianowicie dobry, prawdziwy miód powinien ciężko osiąść na dnie naczynia tj. słoika, szklanki itp. Miód sztuczny niemal od razu rozpuści się w wodzie, miękko zajmując dno naczynia. W tym przypadku również może zdarzyć się wyjątek np. miód akacjowy będzie miał jednostajny, nieprzerwany strumień, za to będzie bardzo szybko rozpuszczał się w wodzie.

         Bardziej wyrafinowanymi metodami sprawdzania jakości miodu jest test związany z użyciem ołówka. Do tego celu potrzebujemy miękkiego ołówka o parametrach 6B lub 8B. Na dłoń należy wylać kroplę miodu a następnie takim ołówkiem należy ową kroplę miodu dotknąć. Produkt o wysokich walorach nie powinien zmienić barwy, choć np. miód akacjowy może nieco ściemnieć. Miody sztuczne zmienią zabarwienie na ciemniejsze kolory. Można też spróbować przeprowadzić test polegający na uformowaniu kształtu, jaki stworzy miód na talerzyku. Do tego celu należy nabrać miód na łyżeczkę i z wysokości ok. 20 cm opuścić go na talerzyk. Miód naturalny powinien uformować na talerzu stożek. Wyjątkiem są miody o rzadkiej konsystencji, takie jak miód akacjowy. Miód sztuczny zawsze rozleje się po całym talerzyku i nigdy nie uformuje stożka.          

Samo nazywanie produktu wytworzonego z cukru i wody miodem sztucznym wydaje się być mocno krzywdzącym wobec prawdziwego daru jakim jest miód prawdziwy. Bowiem miód sztuczny może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie bo często ma pełno szkodliwych dodatków, prawdziwy zaś jest skarbnicą zdrowia i witalności. Zawsze więc pamiętajmy o wspomnianych zasadach, aby mieć w swojej kuchni tylko i wyłącznie miód o najlepszych walorach zdrowotnych i smakowych.

Źródła :

 1. Szwedziak K., Smolke Z., Polańczyk E., Szopa A., Koronczok J., Metody oceny jakości miodu , Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego 1/2017, s. 36-38.
 2. Wójtacki M., Produkty pszczele i przetwory miodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolne i Leśnie, Warszawa, s. 82-87.

Opinie i oceny klientów

 • Jakość produktu
  0%
 • Jakość obsługi
  0%
 • Koszty dostawy
  0%
 • Zgodność z opisem
  0%