Piątek, 08 maj 2020 09:11

Miód rzepakowy. Kremowa rozkosz z żółtych łanów. Wyróżniony

Miody pszczele to znakomite, naturalne produkty o właściwościach leczniczych i regeneracyjnych. Są one bogactwem składników odżywczych. W dobie niskiej jakości, masowo produkowanej żywności, pełnej sztucznych dodatków stają się oazą dla naszego organizmu. Tak jak istnieje wiele roślin miododajnych, tak tyle samo istnieje gatunków miodu. I choć spotykamy bardzo dużo odmian miodu, to nie ma naturalnego pszczelego miodu, który byłby zły. Każdy z nas zapewne zmaga się, bądź zmagał się z trudnościami zdrowotnymi. Wszystkim nam tez zależy na jak najlepszym zdrowiu i samopoczuciu. Niestety spotykają nas w życiu różne dolegliwości i schorzenia, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Każdemu z nas będą też wskazane inne miody, bądź jeden miód, który wesprze nas w walce z trudnościami z którymi się na co dzień mierzymy. Tak więc dobierajmy odpowiedni miód do potrzeb naszego organizmu.

W polskim rolniczym krajobrazie od wielu lat niezmiennie dominuje uprawa zbóż. W strukturze zasiewów znaczącą rolę odgrywa także rzepak. Należy on do rodziny kapustowatych, jest połączeniem kapusty warzywnej i kapusty właściwej.  Roślina ta uprawiana jest w Polsce głównie w wersji ozimej, gdyż jest w stanie przetrwać w temperaturze poniżej –20° C. Powierzchnia upraw rzepaku w naszym kraju oscyluje w granicach 1 mln hektarów. W przeliczeniu na jeden hektar, może to dać nawet do 300 kg miodu rzepakowego. Obecnie stosowana jest głównie uprawa rzepaku żółto nasiennego, który swoimi wartościami odżywczymi znacznie przewyższa odmiany czarno nasienne. Rzepak to roślina niezwykle ceniona przez rolników. Pełni on bowiem bardzo pożyteczną rolę w płodozmianie rolnym, szczególnie dla następczych upraw zbożowych. Zboża uprawiane po rzepaku osiągają znacznie wyższy, nawet ponad 10 % wzrost płodów. Dzięki temu ograniczone zostaje zużycie nawozów i oprysków. Nasiona rzepaku wyróżnia wysoka zawartość tłuszczu i białek o wysokim stężeniu aminokwasów. Ta oleista roślina, wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, przemysłowym i energetycznym, jako komponent biopaliw. Bardzo cenny i polecany jest również olej rzepakowy. Z uwagi na ulepszanie nasion rzepaku uzyskano odmiany o korzystniejszym składzie i odpowiednich proporcjach prozdrowotnych kwasów tłuszczowych wielonienasyconych EPA i DHA.

Jednym z wielu występujących gatunków miodu pszczelego jest właśnie miód rzepakowy. Pochodzi on jaka sama nazwa wskazuje z rzepaku. Jest on jednym z pierwszych wiosennych odmian miodu. Najświeższy i najbardziej aromatyczny jest na przełomie maja i czerwca, dzieje się tak w przypadku rzepaku ozimego. Jest też zbieramy późnym latem w przypadku odmian jarych. Rzepak charakteryzuje się dużą ilością kwiatostanu, co wymusza dostateczną obecność pszczół miodnych, aby zbiory były obfite. Pszczoły lubią zbierać rzepakowy miód. Sprzyja to uzyskiwaniu dużej ilości miodu pochodzącego z tego surowca. 

Miód rzepakowy powstaje z zebranego przez pszczoły nektaru z kwiatów rzepaku. W stanie płynnym miód ten jest zazwyczaj bezbarwny lub koloru słomkowego i złotego. W smaku jest bardzo słodki. Średnia wartość energetyczna przypadająca na 100 g wynosi 340 kalorii. W trakcie krystalizacji przybiera od odcienie barw kremowych od biało-kremowej do szaro-kremowej. Zapach miodu rzepakowego nie jest intensywna. Na początku pachnie kwitnącym wiosną rzepakiem. W późniejszym czasie dominuje słaba, minimalnie wyczuwalna słodka, mdła i lekko gorzkawa woń kwiatów rzepaku. Miód rzepakowy jest gatunkiem miodu, który wśród innych gatunków ulega jednej z najszybszych krystalizacji. Pierwsze symptomy tego procesu są widoczne już po siedmiu dniach. Pamiętajmy, że tylko prawdziwy miód ulega krystalizacji. Sztuczny pozbawiony walorów prozdrowotnych zawsze pozostanie w stanie płynnym. Wystrzegajmy się miodów, które nie ulegają krystalizacji. Miód rzepakowy po krystalizacji powinien przybrać postać drobnoziarnistą i mazistą. Skład chemiczny miodu rzepakowego tworzy woda od 16,5 do 20 %, sacharoza od 0,5 do 1,8 % oraz witaminy B, K i C. Posiada także w swoim składzie pierwiastki takie jak magnez, potas oraz żelazo. Zawiera także niezwykle rzadki i cenny pierwiastek jakim jest bor, który wpływa na zachowanie równowagi organizmu. Jest też budulcem tkanki kostnej oraz wspiera prawidłowe działanie tarczycy i śledziony.  Ten gatunek miodu, to również skarbnica olejków eterycznych, garbników, flawonoidów i soli mineralnych.

Miód rzepakowy cechuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Z uwagi na znaczną zawartość glukozy jest znakomitym źródłem szybko i dobrze przyswajalnej energii. Znakomicie więc sprawdzi się dla aktywnych sportowców, osób przechodzących rekonwalescencję po chorobie oraz dla osób narażonych na znaczny wysiłek fizyczny i psychiczny. Jest on także jednym z najbardziej cenionych źródeł aminokwasów, które są bardzo dobrze przyswajane przez wątrobę. Dzięki przemianom cukrów, głównie glukozy i powstawaniu kwasu glukuronowego zwiększeniu ulegają możliwości oczyszczające tego bardzo ważnego gruczołu.

Ponadto miód rzepakowy bardzo dobrze wesprze osoby zagrożone lub dochodzące do siebie po przebytym zawale serca. Jest to związane z występowaniem w miodzie rzepakowym znacznym ilościom acetylocholiny. Dzięki temu neuroprzekaźnikowi, następuje rozszerzenie naczyń wieńcowych, poprawia się przepływ krwi i zmniejszają się problemy związane z nadciśnieniem tętniczym. Spowalnia on rozwój miażdżycy. Miód rzepakowy pomoże także w innych schorzeniach naczyń krwionośnych i serca. Zmniejsza dolegliwości związane z oddychaniem. Sprawdza się dobrze w przypadku dolegliwości układu trawiennego m.in. zgagi, mdłości i wzdęć. Ma dobroczynne działanie dla osób w okresie menopauzy i andropauzy. Dobrze przyswajalna energia pochodząca z miodu rzepakowego pomoże też osobom dochodzącym do siebie w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Tak więc na kaca dobra jest nie tylko praca, ale i miód rzepakowy.

Z uwagi na wysoki indeks glikemiczny, umiar i ostrożność związane z jego spożywanie powinny zachować osoby cierpiące na cukrzycę. Miód rzepakowy może także służyć do użytku zewnętrznego. Znakomicie regeneruje poparzoną skórę oraz przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza ryzyko zakażeń skórnych.  

Miód rzepakowy jest dość powszechny i łatwo dostępny z uwagi na skalę uprawy rzepaku. Dlatego też pomimo jego walorów prozdrowotnych należy do najtańszych gatunków miodu. Cena za kilogram miodu oscyluje w granicach 30 złotych. Choć biały, kremowy kolor często przypominający smalec, nie jest typowym dla miodu i być może mało apetycznym, to jest on w pełni wartościowym miodem. Doceńmy jego liczne zalety, gdyż stanowić będzie znakomite wzbogacenie naszej codziennej diety. Warto spożywać go regularnie w przypadku wyżej opisanych dolegliwości. Zalecana dawka to 1 pełna stołowa łyżka miodu rzepakowego spożywana 3 razy dziennie. Najlepiej rozpuszczona w 100 ml letniej wody, spożywana na godzinę przed lub godzinę po jedzeniu. Może też być stosowany jako smarowidło do pieczywa. Dla wszystkich pasjonatów i osób zainteresowanych stosowaniem miodu rzepakowego dedykowana jest niniejsza rymowanka :

Boli serce, bok drętwieje

Już miażdżyca ma nadzieję                                       

Zawał, zator, nadciśnienie ?

Nic z tych rzeczy, ozdrowienie !

Co sprawiło ten stan nowy ?

Propolis i miód rzepakowy 

Źródła :

 1. Wilde J., Gogolewska E. , Polubić pszczoły, Państwowe Wydawnictwo Rolne i Leśne, Poznań 2006.
 2. Hernacki B., Rzepak żółtonasienny – aktualny stan badań w skali światowej, problemy i zagadnienia Tom XXVIII Rośliny oleiste –  2007
 3. Miód rzepakowy. Jakie ma właściwości ? Na co pomaga? https://nowiny24.pl/miod-rzepakowy-jakie-ma-wlasciwosci-na-co-pomaga/ar/132465

Opinie i oceny klientów

 • Jakość produktu
  0%
 • Jakość obsługi
  0%
 • Koszty dostawy
  0%
 • Zgodność z opisem
  0%